Takmer polovica Grékov chce dohodu s veriteľmi, 75 % si želá zotrvať v eurozóne

Atény 5. júna (TASR) - Takmer polovica Grékov je presvedčená, že vláda by sa mala dohodnúť s medzinárodnými veriteľmi a traja zo štyroch si želajú, aby krajina zostala v eurozóne. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Atény 5. júna (TASR) – Takmer polovica Grékov je presvedčená, že vláda by sa mala dohodnúť s medzinárodnými veriteľmi a traja zo štyroch si želajú, aby krajina zostala v eurozóne. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prieskum, ktorý uskutočnil inštitút Alco pre spravodajský portál Newsit, ukázal, že 45 % opýtaných Grékov si želá, aby sa grécka vláda s medzinárodnými veriteľmi dohodla, a to aj za cenu, že bude musieť urobiť ústupky. Výsledky prieskumu zverejnili v čase, keď grécky premiér Alexis Tsipras uviedol, že trvá na zmene prísnych podmienok, ktorých plnenie veritelia vyžadujú. Navyše, vláda oznámila, že chce všetky štyri júnové splátky voči Medzinárodnému menovému fondu (MMF) zlúčiť do jednej a júnový dlh uhradiť až na konci mesiaca. Prvú splátku v hodnote vyše 300 miliónov eur má pritom uhradiť už dnes.

Okrem toho z prieskumu vyplynulo, že až 75 % anketovaných je jednoznačne za zotrvanie krajiny v eurozóne. Grécku pritom hrozí odchod z menového bloku, ak svoje dlhy neuhradí. A asi 37 % opýtaných Grékov súhlasí s vyhlásením predčasných volieb s cieľom vyriešiť súčasný konflikt za konečnú podobu dohody o finančnej pomoci výmenou za reformy v Grécku. Práve na predčasné voľby čoraz viac poukazujú poslanci vládnej strany Syriza, ak medzinárodní veritelia nezmiernia podmienky, ktoré Grékom predložili.

1 20 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA