Takmer tretina Holanďanov je za totálne uzavretie hraníc

Brusel/Amsterdam 15. septembra (TASR) - Holandsko by malo zatvoriť svoje hranice všetkým prisťahovalcom, nielen žiadateľom o azyl. Myslí si to takmer tretina Holanďanov, podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnila televízna stanica NOS. Celkom 28 percent respondentov súhlasilo s názorom, že vládny kabinet by mal uzavrieť hranice pre všetky formy migrácie, vrátane ľudí z iných ...

Brusel/Amsterdam 15. septembra (TASR) – Holandsko by malo zatvoriť svoje hranice všetkým prisťahovalcom, nielen žiadateľom o azyl. Myslí si to takmer tretina Holanďanov, podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnila televízna stanica NOS.

Celkom 28 percent respondentov súhlasilo s názorom, že vládny kabinet by mal uzavrieť hranice pre všetky formy migrácie, vrátane ľudí z iných európskych krajín. Len mierna nadpolovičná väčšina (52 percent) uviedla, že štátne hranice by nemali byť uzatvorené.

Holandsko v pondelok oznámilo plány na zvýšenie náhodných kontrol na svojich hraniciach s Nemeckom a Belgickom, v snahe čeliť narastajúcemu počtu utečencov z Iraku a Sýrie.

Prieskum televízie NOS naznačil, že 78 percent ľudí, ktorí podporujú protiimigračne zameranú Stranu slobody (PVV) sú za zatvorenie hraníc, rovnako ako 31 percent priaznivcov Socialistickej strany. Voliči vládnej liberálnej strany VVD sa za úplnú uzáveru hraníc vyslovili 28-percentnou podporou.

Na otázky o pravdepodobnom vplyve utečencov na dianie v Holandsku 47 percent ľudí uviedlo, že očakáva negatívny vplyv a 43 percent uviedlo, že v spojení s migrantmi očakáva zhoršenie bezpečnostnej situácie.

Prieskum sa tiež zameral na to, akú úlohu by mala v tejto otázke zohrávať EÚ, pričom približne polovica z opýtaných uviedla, že je to dobrý nápad rozdeliť utečencov medzi viaceré krajiny EÚ.

Jeden z piatich Holanďanov uviedol, že Holandsko by už nemalo prijímať žiadnych ďalších utečencov v rámci prerozdeľovacieho plánu Európskej komisie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) clu

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA