Nemecký predseda europarlamentu si uctil obete nacistickej masakry

Rím 25. februára (TASR) – Novozvolený predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz si dnes v Taliansku uctil pamiatku obetí nacistickej masakry z roku 1944.

"Som tu nielen ako predseda Európskeho parlamentu, ale aj ako Nemec," vyhlásil Schulz počas pietnej spomienky v dejisku masakry v horskej obci Marzabotto neďaleko Bologne.

Príslušníci jednotiek SS v okolí Marzabotta na jeseň 1944 zabili viac ako 800 civilistov, vrátane množstva žien a detí. Išlo o odvetu za pomoc, ktorú miestni obyvatelia poskytovali talianskym partizánom a členom odboja.

V poznámkach zverejnených prostredníctvom sociálnej siete Twitter uviedol, že uctenie pamiatky obetí "jedného z najkrutejších vojnových zločinov" pociťoval ako svoju "morálnu povinnosť", nielen ako syn nemeckého vojaka z čias druhej svetovej vojny, ale tiež ako predstaviteľ mnohonárodného parlamentu Európy.

Schulz pricestoval do Talianska na prvú oficiálnu návštevu členskej krajiny Európskej únie po januárovom nástupe do funkcie.

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa v roku 2003 dostal s vtedajším nemeckým europoslancom Martinom Schulzom do ostrej výmeny názorov, v ktorej ho označil za ideálneho predstaviteľa kápa v koncentračnom tábore.

3 20 rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA