Taliansko zablokovalo rozhodnutie o predĺžení sankcií EÚ voči Rusku

Brusel/Rím 9. decembra (TASR) - Taliansko zablokovalo na úrovni veľvyslancov členských krajín Európskej únie rozhodnutie o predĺžení hospodárskych sankcií voči Ruskej federácii. Aj keď sa očakávalo iba formálne rozhodnutie bez diskusie, pretože západné štáty dospeli ku konsenzu už počas nedávneho summitu skupiny krajín G20 v Turecku, talianska strana požiadala, aby sa o tejto otázke ešte ...

Brusel/Rím 9. decembra (TASR) – Taliansko zablokovalo na úrovni veľvyslancov členských krajín Európskej únie rozhodnutie o predĺžení hospodárskych sankcií voči Ruskej federácii. Aj keď sa očakávalo iba formálne rozhodnutie bez diskusie, pretože západné štáty dospeli ku konsenzu už počas nedávneho summitu skupiny krajín G20 v Turecku, talianska strana požiadala, aby sa o tejto otázke ešte diskutovalo.

Informáciu priniesol dnes rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF s odvolaním sa na hovorkyňu talianskej misie pri EÚ v Bruseli.

Podľa diplomatických zdrojov by sa veľvyslanci členských krajín únie mohli pokúsiť o dosiahnutie dohody o tejto otázke už vo štvrtok. Nie je však vylúčené, že sa témou budú zaoberať aj šéfovia diplomacií na pondelkovom stretnutí alebo účastníci summitu únie na sklonku budúceho týždňa.

Nemecko a ďalšie členské krajiny únie spájajú zrušenie sankcií voči Moskve s dosiahnutím pokroku na východe Ukrajiny a s realizáciou obsahu minských mierových dohôd v praxi.

Hospodárske sankcie uvalila EÚ na Ruskú federáciu v júli 2014 a ich platnosť vyprší na konci januára 2016. Už pri ich predchádzajúcom predlžovaní došlo medzi zástupcami členských štátov únie k búrlivej diskusii.

12 le rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA