T.Navracsics: Maďarsko má dosť málo času presvedčiť v otázke Kohézneho fondu

Budapešť 14. marca (TASR) – Maďarsko má relatívne málo času, aby pokročilo v záležitosti financií Kohézneho fondu. Môže však presvedčiť a dosiahnuť, že podpora z Európskej únie nebude zmrazená, vyhlásil dnes podpredseda maďarskej vlády Tibor Navracsics.

V maďarskej verejnoprávnej televízii M1 ráno vicepremiér pripomenul, že vláda berie na vedomie, že plán deficitu Maďarsko od vstupu do EÚ 1. mája 2004 neplnilo a zdôraznil, že v utorňajšom (13.3.) kroku únie sa "odzrkadľujú tak trošku aj nedostatky predchádzajúcich vlád".

"Teraz má vláda k dispozícii určité krátke časové obdobie, počas ktorého bude môcť presvedčiť úniu a dosiahnuť, aby neboli pozastavené financie z fondu EÚ," konštatoval.

Ministri financií EÚ v utorok rozhodli o zmrazení rozvojovej pomoci pre Maďarsko v celkovej výške 495 miliónov eur. Dôvodom je, že maďarská vláda nedokázala dostať pod kontrolu rozpočet krajiny. Ide o prvý prípad, keď EÚ zastavila nejakej členskej krajine eurofondy, ako trest za nedôslednosť fiškálnej politiky.

Komisia môže opäť uvoľniť fondy, keď sa presvedčí, že Budapešť splní svoje fiškálne ciele.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA