Turecko obvinilo Rusko z etnických čistiek v Sýrii

Istanbul 9. decembra (TASR) - Rusko sa pokúša vykonávať "etnické čistky" v provincii Lázikíja na severe Sýrie, odkiaľ vyháňa turkménske a sunnitské obyvateľstvo. Vyhlásil to dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorého citovala agentúra Reuters. "Rusko sa snaží vykonávať etnické čistky v severnej provincii Lázikíja a vyhnať odtiaľ všetkých turkménskych a sunnitských obyvateľov, ktorí nemajú ...

Istanbul 9. decembra (TASR) – Rusko sa pokúša vykonávať “etnické čistky” v provincii Lázikíja na severe Sýrie, odkiaľ vyháňa turkménske a sunnitské obyvateľstvo. Vyhlásil to dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorého citovala agentúra Reuters.

“Rusko sa snaží vykonávať etnické čistky v severnej provincii Lázikíja a vyhnať odtiaľ všetkých turkménskych a sunnitských obyvateľov, ktorí nemajú dobré vzťahy so sýrskym režimom,” povedal Davutoglu zahraničným novinárom v Istanbule.

Moskva chce týmto spôsobom podľa neho zaistiť bezpečnosť pre svoje základne v Lázikiji a Tartúse. Vyháňanie nepohodlného obyvateľstva má podľa neho taktiež zaistiť, aby sa táto provincia stala bezpečným zázemím pre jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Davutoglu tiež obhajoval vyslanie kontingentu tureckých vojakov do severného Iraku. Podľa neho tam boli vyslaní za účelom ochrany tureckých vojenských inštruktorov pôsobiacich neďaleko Mósulu, ktorých ohrozovali militanti z organizácie Islamský štát (IS). Zdôraznil, že v žiadnom prípade nešlo o akt agresie voči Iraku.

Premiér okrem toho vyjadril “veľký optimizmus” ohľadne perspektívy odštartovania novej éry vzťahov medzi Tureckom a EÚ. Spoločná readmisná dohoda a dohoda o liberalizácii víz by podľa neho mohli byť hotové v priebehu deviatich mesiacov.

1 20 rsc hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA