Turecký minister: EÚ bude potrebovať viac nás, ako my EÚ

Brusel 29. novembra (TASR) - Turecko potrebuje čoraz menej Európsku úniu, no EÚ bude čoraz viac potrebovať Turecko. Vyhlásil to dnes v Bruseli hlavný turecký vyjednávač s EÚ a minister pre integráciu Egemen Bagis. "Tí, ktorí sa snažia zablokovať vstup Turecka do EÚ, by mali obdivovať náš ekonomický rast a naše väzby na arabský svet," povedal Bagis.

Brusel 29. novembra (TASR) – Turecko potrebuje čoraz menej Európsku úniu, no EÚ bude čoraz viac potrebovať Turecko. Vyhlásil to dnes v Bruseli hlavný turecký vyjednávač s EÚ a minister pre integráciu Egemen Bagis.

"Tí, ktorí sa snažia zablokovať vstup Turecka do EÚ, by mali obdivovať náš ekonomický rast a naše väzby na arabský svet," povedal Bagis, ktorého do Bruselu pozvalo Európske centrum pre politiku.

Bagis v reakcii na neochotu niektorých členských štátov EÚ na väčšiu ústretovosť ku kandidatúre Turecka uviedol, že jeho krajina má veľa odhodlania a trpezlivosti, ale zároveň dodal, že každým dňom sa túžba Turkov po EÚ zmenšuje.

Bagisove slová nadväzujú na skutočnosť, že kým štáty EÚ a eurozóny bojujú s následkami hlbokej dlhovej krízy a hľadajú opatrenia ako zabrániť jej rozšíreniu, Turecko sa teší značnému ekonomickému rastu. Bagis pripomenul úspechy Turecka aj na diplomatickom poli, keď poukázal na to, že tureckí diplomati zohrali kľúčovú úlohu počas udalostí arabskej jari.

"Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je jediný líder, ktorý sa môže s arabskými lídrami pomodliť a potom sa s nimi rozprávať o demokracii a seklularizme," uviedol Bagis. Turecko je v súčasnosti inšpiráciou pre milióny ľudí z krajín, ktoré boli účastníkmi arabskej jari. V tejto súvislosti pripomenul, že Európa dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebuje mosty k iným kultúram a národom a naznačil, že práve Turecko môže byť takýmto premostením.

Októbrová správa Európskej komisie o pokroku krajín snažiacich sa o členstvo v EÚ skonštatovala stagnáciu na tureckej strane. K želateľnému pokroku v prístupovom procese nedošlo už vyše rok, keď Francúzsko s Nemeckom spoločne zaujali odmietavé stanovisko k členstvu Turecka v Únii. Prístupové šance Ankary komplikuje aj napäté vzťahy s Cyprom, ktorý sa v druhom polroku 2012 stane rotujúcou predsedníckou krajinou EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA