Turecký vyjednávač s EÚ prirovnal grécky plot na hraniciach k Berlínskemu múru

Brusel 9. februára (TASR) – Dnes odchádza do Turecka na návštevu trojica komisárov Európskej únie. Turecká diplomacia sa snaží využiť túto príležitosť aby odsúdila výstavbu plota na grécko-tureckej hranici, s ktorou pred niekoľkými dňami začala grécka strana v snahe zabrániť nelegálnemu prívalu utečencov. Turecký minister pre európske záležitosti Egemen Bagiš tvrdí, že je čas stavať mosty, a nie nové ploty v Európe.

Minister Bagiš, ktorý je zároveň aj hlavným vyjednávačom Turecka pre vstup do EÚ, sa dnes v Istanbule stretne s komisárkou pre krízové záležitosti a humanitárnu pomoc Kristalinou Georgievovou.

Na druhej strane je spoločná misia komisára pre energetiku Günthera Oettingera a komisára pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho, zameraná na posilnenie spolupráce medzi EÚ a Tureckom v energetickom sektore. Obaja komisári sa zároveň stretnú aj s Egemenom Bagišom.

Turecký vyjednávač sa s komisárom Fülem stretol v Bruseli v utorok, deň po tom, ako grécka strana oznámila výstavbu takmer 11 kilometrov dlhého plota na hranici s Tureckom.

Plot, ktorý má slúžiť ako bariéra proti tisíckam nelegálnych migrantov pochádzajúcim z Ázie a severnej Afriky, si vyslúžil vlnu nielen tureckej, ale aj medzinárodnej kritiky. Európska komisia prostredníctvom svojho hovorcu oznámila, že opatrenia zavádzané v boji proti nelegálnej imigrácii sú záležitosťou jednotlivých členských štátov únie.

V rozhovore pre dnešné vydanie európskeho internetového denníka Euobserver turecký minister pre európske záležitosti odsúdil výstavbu plota na hraniciach a prirovnal ho symbolicky k Berlínskemu múru, ktorý teraz rozdeľuje Európu na EÚ a Turecko.

"Nie je teraz doba na nové múry v Európe. My musíme hovoriť o nových mostoch. Európa zaplatila veľkú cenu za nedávne rozdeľujúce múry. Nastal čas budovať mosty medzi rôznymi postojmi, rôznymi kultúrami a rôznymi krajinami," cituje EUobserver Bagišove slová.

Turecký minister dodal, že Turecko sa vníma ako most medzi západom a východom a podľa neho bude vstup tejto moslimskej krajiny do EÚ symbolizovať jednotu a prepojenie civilizácií.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA