Tusk: Imigračná politika otvorených dverí je nebezpečná, kvóty nemajú väčšinu

Brusel 2. decembra (TASR) - Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval dnes na zmenu doterajšieho kurzu Európskej únie a označil imigračnú politiku otvorených dverí za nebezpečnú. Súčasne pripomenul, že kvóty nemajú v EÚ podporu väčšiny. Vyplýva to z obsahu interview, ktoré najvyšší predstaviteľ Európskej únie poskytol šiestim popredným európskym periodikám, vrátane Süddeutesche Zeitung a The ...

Brusel 2. decembra (TASR) – Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval dnes na zmenu doterajšieho kurzu Európskej únie a označil imigračnú politiku otvorených dverí za nebezpečnú. Súčasne pripomenul, že kvóty nemajú v EÚ podporu väčšiny.

Vyplýva to z obsahu interview, ktoré najvyšší predstaviteľ Európskej únie poskytol šiestim popredným európskym periodikám, vrátane Süddeutesche Zeitung a The Guardian.

Väčšinová podpora pre prerozdeľovanie utečencov v rámci únie chýba nielen kvôli krajinám východnej a strednej Európy, ale aj kvôli mnohým ďalším štátom, naznačil politik a súčasne varoval pred presadením kvót kvalifikovanou väčšinou bez konsenzu všetkých zainteresovaných. “V strednodobej a dlhodobej perspektíve nemôžeme využiť voľbu kvalifikovanou väčšinou ako nejaké politické vydieranie. Voči stálemu a povinnému mechanizmu je skepticky naladených viac krajín a ja chápem, prečo,” konštatoval.

“Ak máme pravidlá, potom ich musíme dodržiavať,” zdôraznil bývalý poľský premiér v službách únie a dodal, že to platí aj pre dublinskú úpravu, ktorá predpokladá vracanie utečencov do krajiny, v ktorej po prvý raz vstúpili na územie únie.

Tusk sa vyslovil za výrazné obmedzenie prílevu utečencov na starý kontinent. Od politických lídrov očakáva podľa vlastných slov zmenu postoja. “Niektorí z nich hovoria, že vlna utečencov je priveľká na to, aby sa dala zastaviť. To je nebezpečné,” zdôraznil a dodal, že podľa jeho názoru by sa malo skôr povedať: “Táto vlna utečencov je priveľká na to, aby sa nedala zastaviť.”

Nikto v Európe nie je pripravený prijať tieto vysoké čísla migrantov, ani Nemecko, uviedol Tusk. Často sa argumentuje, že by hranice mali zostať otvorené pre obete sýrskej občianskej vojny, tie však tvoria iba 30 percent migrantov. “Aj preto potrebujeme efektívnejšie kontroly,” zdôraznil Tusk, podľa ktorého názoru je priveľmi jednoduché dostať sa do Európy. To predstavuje bezpečnostné riziko. Migrantov by bolo potrebné zadržiavať tak dlho, kým ich preverenie bude ukončené. Odoberanie ich odtlačkov prstov nie je postačujúce, konštatoval najvyšší predstaviteľ Európskej únie.

12 le gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA