Tusk sľúbil Moldavsku užšiu spoluprácu s EÚ

Kišiňov 28. apríla (TASR) - Predseda Európskej rady Donald Tusk sľúbil dnes Moldavsku - počas svojej návštevy Kišiňova - užšiu spoluprácu s Európskou úniou. Súčasne však vyzval túto postsovietsku republiku, aby zreformovala svoj systém súdnictva i sektor bankovníctva a aby bojovala s korupciou. Donald Tusk nazval Moldavsko, ktoré susedí s Ukrajinou a Rumunskom a v júni 2014 podpísalo s EÚ ...

Kišiňov 28. apríla (TASR) – Predseda Európskej rady Donald Tusk sľúbil dnes Moldavsku – počas svojej návštevy Kišiňova – užšiu spoluprácu s Európskou úniou. Súčasne však vyzval túto postsovietsku republiku, aby zreformovala svoj systém súdnictva i sektor bankovníctva a aby bojovala s korupciou.

Donald Tusk nazval Moldavsko, ktoré susedí s Ukrajinou a Rumunskom a v júni 2014 podpísalo s EÚ asociačnú dohodu, “kľúčovým” partnerom Európskej únie, uviedla AP. Rusko v reakcii na asociačnú dohodu uvalilo embargo na dovoz moldavského ovocia a časti zeleniny.

“Práve teraz čelí Moldavsko problémom z dvoch príčin – pre domáce dôvody a pre dôvody regionálnej nestability a neistoty,” zdôraznil Tusk v Kišiňove.

Moldavskí predstavitelia nedávno vyšetrovali zmiznutie 1,5 miliardy dolárov zo štátnych i súkromných bánk pred novembrovými voľbami. Moldavský lei tento rok oslabol o 20 percent.

Súčasná moldavská vláda je podporovaná komunistami, ktorí sú za pomalší prístup k nevyhnutným proeurópskym reformám.

2 žab rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA