UNHCR: Cez Stredozemné more sa preplavilo tento rok vyše 100.000 utečencov

Atény 9. júna (TASR) - Vyše 100. 000 nelegálnych migrantov, z toho mnohí na úteku pred občianskou vojnou v Sýrii, sa preplavilo tento rok cez Stredozemné more v snahe dostať sa do Európy. Uviedla to dnes agentúra AP s odvolaním sa zistenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Atény 9. júna (TASR) – Vyše 100.000 nelegálnych migrantov, z toho mnohí na úteku pred občianskou vojnou v Sýrii, sa preplavilo tento rok cez Stredozemné more v snahe dostať sa do Európy. Uviedla to dnes agentúra AP s odvolaním sa zistenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Do Grécka sa pritom dopravil v roku 2015 najvyšší počet nelegálnych migrantov od vypuknutia konfliktu v Sýrii v roku 2011.

UNHCR dnes uviedol, že tento rok pricestovalo nelegálne do Talianska 54.000 utečencov a ďalších 48.000 smerovalo do Grécka. Zvyšná zanedbateľná časť potenciálnych žiadateľov o azyl skončila v Španielsku či na Malte.

Takmer 6000 osôb zachránili za uplynulý víkend v rámci akcie pod vedením EÚ pri pobreží Talianska v Stredozemnom mori. Väčšina z utečencov pochádzala z Afriky, pričom na nebezpečnú cestu vyrazili z nepokojnej Líbye.

Talianska pobrežná stráž a lode vojenského námorníctva priviezli dnes na pobrežie Sicílie stovky migrantov po záchranných akciách z uplynulých dní.

Agentúra EÚ pre ochranu vonkajších hraníc Frontex minulý týždeň informovala, že počet pokusov migrantov preplaviť sa cez východné Stredomorie sa zvýšil o vyše 500 percent. Čoraz viac utečencov pritom prichádza do Európy cez Grécko a Turecko.

2 20 jlp rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA