USA plánujú zrušiť iránske sankcie proti Japonsku a desiatim krajinám EÚ

Washington 20. marca (TASR) – Spojené štáty plánujú udeliť Japonsku a desiatim krajinám EÚ výnimku z nových finančných sankcií vzhľadom na to, že výrazne obmedzili nákup iránskej ropy. S odvolaním sa na štyri zdroje oboznámené so záležitosťou to dnes oznámila agentúra Reuters.

Vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí novinárom povedal, že dotyčnými krajinami EÚ sú Belgicko, Británia, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Španielsko a Taliansko.

Naopak, novým finančným sankciám môže čeliť iných 12 krajín v prípade, že výrazne neobmedzia nákup iránskej ropy, uviedol americký predstaviteľ. Krajiny nemenoval, medzi veľkými dovozcami iránskej ropy sú však Čína, India, Turecko a Juhoafrická republika.

Na základe zákona o národnej obrane pre rok 2012 môže prezident Barack Obama pri splnení určitých podmienok uvaliť finančné sankcie na zahraničné banky, ktoré "za účelom nákupu ropy alebo ropných produktov z Iránu" uskutočňujú finančné transakcie s iránskou centrálnou bankou. V takomto prípade krajinám hrozí odrezanie od finančného systému USA.

Zákon však prezidentovi umožňuje udeliť výnimky v prípade, že krajina, kde má banka hlavné sídlo, "výrazne obmedzila" objem nákupu ropy.

1 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA