Uznesenie EP: Rusko získalo anexiou Krymu vojenské výhody v Čiernom mori

Brusel 5. mája (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre zahraničné veci (AFET) v pondelok večer upozornili na nebezpečenstvo ruského vojenského napredovania v oblasti Čierneho mora, k čomu došlo po anexii polostrova Krym. V správe, ktorý vypracoval rumunský europoslanec Ion Mircea Pašcu a o ktorej informovala tlačová agentúra Agerpres, sa uvádza, že anexiou Krymu Rusko získalo...

Brusel 5. mája (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre zahraničné veci (AFET) v pondelok večer upozornili na nebezpečenstvo ruského vojenského napredovania v oblasti Čierneho mora, k čomu došlo po anexii polostrova Krym.

V správe, ktorý vypracoval rumunský europoslanec Ion Mircea Pašcu a o ktorej informovala tlačová agentúra Agerpres, sa uvádza, že anexiou Krymu Rusko získalo dôležité pozície na námornej hranici NATO.

V uznesení, ktoré prijali poslanci výboru AFET, sa konštatuje, že Rusko posilnilo v Čiernom mori svoje vojenské kapacity, útočné aj obranné. Ide o bojové lietadlá s dlhým doletom schopné niesť riadené strely a o prieskumné lietadlá pôsobiace v tesnej blízkosti západných brehov Čierneho mora, ktoré môžu preniknúť hlboko do strednej Európy.

Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii europoslanci, má Rusko v úmysle posilniť svoju flotilu v Čiernom mori o šesť moderných dieselových ponoriek typu Rostov na Done a o šesť nových vojenských fregát typu Admirál Grigorovič.

Poslanci europarlamentu odsúdili skutočnosť, že Rusko výrazne zvýšilo svoje letecké a námorné obranné schopnosti v Čiernom mori dobudovaním nových raketových systémov námornej obrany (zameraných proti lodiam) s doletom do 600 kilometrov, ktoré sú schopné zasiahnuť Bosporskú úžinu.

Rezolúcia EP upozornila, že z taktického hľadiska je hrozbou skutočnosť, že Rusko pridalo v čiernomorskej oblasti dve brigády námornej pechoty, ktoré za podpory vrtuľníkových lodí typu Mistral predstavujú potenciálne riziko pozemnej invázie.

Členovia zákonodarného zboru EÚ vyzvali v prijatom uznesení členské štáty únie, aby “prijali vhodnú bezpečnostnú odpoveď na tieto výzvy”. Zároveň upozornili na “zásadný význam”, ktorý má pre všetky krajiny EÚ koordinácia krokov s NATO a USA, a na skutočnosť, že Čierne more je “kľúčovou súčasťou” systému euroatlantickej bezpečnosti.

Europoslanci v rámci pondelňajšieho zasadnutia výboru AFET schválili uznesenie o súčasnom stave vzťahov medzi EÚ a Ruskom. Vyjadrili hlboké znepokojenie nad vážnym obmedzením slobody slova a opakovane odsúdili Moskvu za podporu proruských separatistov na východe Ukrajiny.

V uznesení výboru AFET sa uvádza, že Rusko už nemožno považovať za “strategického partnera” EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA