V. DOMBROVSKIS: Grécko by malo v rozhovoroch o reformách ubrať z taktizovania

Štrasburg/Brusel 9. júna (TASR) - Grécko by malo ponúknuť pri rokovaniach s veriteľmi o programe reforiem viac "obsahu" a menej taktizovania. Uviedol to dnes podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis. Informovala o tom agentúra DPA.

Štrasburg/Brusel 9. júna (TASR) – Grécko by malo ponúknuť pri rokovaniach s veriteľmi o programe reforiem viac “obsahu” a menej taktizovania. Uviedol to dnes podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis. Informovala o tom agentúra DPA.

“Je možné, že sa nám podarí dohodu dosiahnuť do niekoľkých dní,” povedal Dombrovskis v Štrasburgu novinárom. “To si však naozaj vyžaduje politickú vôľu a najmä na gréckej strane. Takže menej taktického manévrovania a viac práce na obsahu,” dodal. Podľa neho je dôležité, “aby Gréci nehovorili len o tom, s akými opatreniami nesúhlasia, ale dali najavo aj to, aké opatrenia sú pripravení prijať”.

Frustráciu z gréckeho taktizovania dali najavo aj predstavitelia Európskej únie (EÚ) v Bruseli. “Sme ochotní urobiť všetko pre udržanie Atén v eurozóne, no naša trpezlivosť má svoje hranice,” povedal fínsky minister financií Alexander Stubb.

Už skôr zdroj z Bruselu uviedol, že nový návrh reforiem, ktoré Grécko predložilo zástupcom veriteľov, tzv. inštitúciám, nestačí na dosiahnutie dohody a uvoľnenie peňazí zo záchranného balíka. “To, čo predložili, nestačí, aby sa celý proces pohol dopredu,” povedal nemenovaný predstaviteľ EÚ, podľa ktorého grécky návrh nie je dostatočný, a preto nie je prijateľný pre členské štáty EÚ.

Aj predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem tlmil očakávania, že nový návrh z gréckej strany by mohol znamenať rýchle uzavretie dohody. Ako uviedol pre holandský televízny kanál RTL Nieuws, zaznamenal z gréckej strany veľa optimizmu, podľa neho však Gréci podceňujú komplexnosť opatrení, ktoré sa od nich požadujú.

3 20 dan bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA