VAN ROMPUY: Na sprínenie fiškálnej disciplíny stačia menšie úpravy v Zmluve o EÚ

Brusel 6. decembra (TASR) – Sprísnenie dohľadu nad fiškálnou politikou v eurozóne možno dosiahnuť prostredníctvom menších, ale rýchlych úprav v Zmluve o Európskej únii (EÚ). Uviedol to predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v internej správe pre lídrov únie, o ktorej sa bude rokovať na nadchádzajúcom summite EÚ.

Pripomenul, že hlavným cieľom je dosiahnuť "novú fiškálne kompaktnú" eurozónu a zabezpečiť, aby jej členovia dôsledne dodržiavali fiškálne pravidlá. To zase môže poskytnúť Európskej centrálne banke (ECB) priestor na zvýšenie nákupu dlhopisov krajín eurozóny.

Frázu "nový fiškálny kompakt" ako prvý použil prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň v Európskom parlamente (EP). Naznačil pritom, že banka bude pripravená využiť viac prostriedkov na boj s krízou, ak sa eurozóna posunie smerom k tesnejšej hospodárskej únii, doslovne k "novému fiškálnemu kompaktu".

Van Rompuy vo svojej správe pripomenul, že vytvorenie skutočnej hospodárskej únie si vyžiada prijatie dodatočných opatrení, ktoré zvýšia dôveru trhov v rozpočtovú disciplínu eurozóny.

Na sprísnenie fiškálnych pravidiel stačia podľa Van Rompuya zmeny v protokole 12 Zmluvy o EÚ, ktoré možno uskutočniť rýchlo a nevyžadujú si ratifikáciu v národných parlamentoch. Podľa neho bude zároveň potrebné upraviť aj tzv. sekundárnu legislatívu ako Pakt stability a rastu a možno aj znovelizovať článok 48 Zmluvy o EÚ.

V dokumente, ktorý je výsledkom týždňa intenzívnych konzultácií, Van Rompuy tiež navrhuje, aby stály záchranný fond, Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), ktorý vystrieda dočasný euroval, mal bankovú licenciu. Tá by mu v prípade potreby umožnila prístup k likvidite ECB.

Medzi ďalšími návrhmi je, aby bol proces rozhodovania v ESM podobný ako v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) a tiež, aby sa zvýšila jeho úverová kapacita zo súčasných 500 miliárd eur.

Rýchle schválenie zmien v ESM, ktorého vznik však ešte neratifikovali všetky štáty eurozóny, je kľúčové pre obnovu dôvery trhov, dodal Van Rompuy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA