Van Rompuy na stretnutí s kosovskou prezidentkou ocenil srbsko-kosovský dialóg

Brusel 6. septembra (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes v Bruseli prijal prezidentku Kosova Atifete Jahjagovú, s ktorou hovoril najmä o najnovšom vývoji v srbsko-kosovských vzťahoch.

EÚ je podľa Van Rompuya veľmi spokojná s dohodou o colných pečiatkach a katastrálnych otázkach dosiahnutou minulý týždeň na rokovaniach oboch strán v Bruseli. Dohoda predstavuje "európske riešenie" veľmi zložitej otázky, pričom za kľúčovú považuje najmä problematiku colných pečiatok, ktoré boli v lete hlavným kameňom úrazu pri nastoľovaní vzájomného obchodného embarga medzi Srbskom a Kosovom.

"Toto je významný krok k zlepšeniu situácie v regióne a zabezpečeniu slobody pohybu tovarov v súlade s európskymi hodnotami a štandardmi," vyhlásil Van Rompuy.

Zároveň však kosovskej prezidentke pripomenul, že Kosovo a Srbsko musia splniť ešte veľa povinností a dosiahnuť pokrok aj v ďalších otázkach, ktoré sú predmetom ich technických rozhovorov. Pragmatické riešenia sú podľa neho potrebné aj v oblasti telekomunikácií, energetiky a zastúpení na regionálnych fórach. Prezident EÚ uviedol, že dialóg, hľadanie konsenzu a kompromisy sú tou správnou európskou cestou, pričom občania oboch krajín môžu vďaka dosiahnutým dohodám iba získať.

Na margo bilaterálnych vzťahov medzi EÚ a Kosovom Herman Van Rompuy povedal, že únia poskytuje európsku perspektívu všetkým krajinám západného Balkánu, avšak Kosovo musí v tomto smere ešte urobiť veľký kus práce a preukázať dostatok trpezlivosti. Prezident EÚ upozornil, že únia upriamuje pozornosť predovšetkým na reformy v oblasti právneho štátu, kde sa zameriava na súdnictvo, ďalej na boj proti organizovanému zločinu a potieraniu korupcie. Kosovskú prezidentku vyzval, aby sa v otázkach fungovania právneho štátu dôraznejšie obracala na misiu EÚ v Kosove (EULEX), ktorá je vôbec najpočetnejšou misiou Únie vo svete. Kontakty a spolupráca s EULEX majú v podstate priamy dopad na celkové vzťahy Kosova s EÚ, upozornil Van Rompuy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA