Van Rompuy pripomenul Tadičovi európsku perspektívu pre Srbsko

Brusel 25. novembra (TASR) - Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy prijal dnes v Bruseli srbského prezidenta Borisa Tadiča, ktorý sa v mene srbskej Demokratickej strany zúčastňuje dvojdňového bruselského konventu Strany európskych socialistov (PES). Srbská Demokratická strana je momentálne iba pridruženým členom bloku európskych socialistov, ktorý združuje socialistické, sociálno-...

Brusel 25. novembra (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy prijal dnes v Bruseli srbského prezidenta Borisa Tadiča, ktorý sa v mene srbskej Demokratickej strany zúčastňuje dvojdňového bruselského konventu Strany európskych socialistov (PES).

Srbská Demokratická strana je momentálne iba pridruženým členom bloku európskych socialistov, ktorý združuje socialistické, sociálno-demokratické a labouristické politické hnutia z európskych štátov. Všetci členovia PES sú zároveň aj členmi socialistickej internacionály.

“Európska rada na summite 9. decembra bude zvažovať názory Európskej komisie ohľadom srbskej žiadosti o pričlenenie k EÚ. Vítam v tomto smere osobné odhodlanie prezidenta Tadiča na splnenie nevyhnutných ekonomických a politických kritérií pre členstvo v Európskej únii,” vyhlásil Van Rompuy po prijatí srbského prezidenta.

Van Rompuy zároveň uviedol, že na základe posledného kola technických rozhovorov medzi srbskou a kosovskou delegáciou posmelil Tadiča, aby pokračoval cestou uvoľňovania napätia medzi Belehradom a Prištinou. Pripomenul, že regionálna spolupráca a dobré susedské vzťahy sú základným prvkom procesu rozširovania EÚ.

“Európska rada bude posudzovať každú krajinu podľa jej zásluh, na základe férového a prísneho napĺňania prístupových podmienok,” povedal Van Rompuy Tadičovi.

Zároveň mu pripomenul, že EÚ si aj naďalej stojí za sľubmi ponúknuť európsku perspektívu pre všetky štáty západného Balkánu, v záujme posilnenia mieru, stability a demokracie v tejto časti Európy

(spravodajca Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA