Van Rompuy: Treba zabrániť recesii

Kodaň 9. januára (TASR) – Naším najdôležitejším cieľom je zabrániť vzniku recesie, povedal dnes v Kodani predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Jeho dnešné stretnutie s dánskou premiérkou Helle Thorning-Schmidtovou sa nieslo v znamení oficiálneho otvorenia dánskeho predsedníctva Európskej únie.

Obaja politici rokovali o prioritách dánskeho predsedníctva únie počas prvého polroku 2012 a o najdôležitejších krokoch a opatreniach, ktoré musí dánska strana zabezpečiť do 30. júna tohto roku.

"To, čo teraz musíme zabezpečiť je zachrániť sa pred rizikom recesie," povedal po rokovaniach s dánskou premiérkou Van Rompuy. Uviedol, že dnes vôbec po prvýkrát oficiálne priznal, že počas mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa bude konať 30. januára, európski lídri budú diskutovať najmä a predovšetkým o "stratégie EÚ proti recesii."

Jeho vyhlásenie nasleduje po tom, ako viacerí európski politici a ekonomickí experti upozornili, že Európa môže ľahko skĺznuť do recesie zásluhou spomaleného ekonomického rastu, ktorý je v EÚ oficiálne predpovedaný na tri ekonomické polroky po sebe.

"Finančná stabilita nevyrieši príčiny dlhovej krízy," poznamenal Van Rompuy v Kodani a podotkol, že nové chystané pravidlá ekonomického riadenia, ako aj nové finančné opatrenia, budú hotové na politickej úrovni už do konca tohto mesiaca.

Podľa predsedu Európskej rady stratégia proti recesii by mala obsahovať tri základné prvky. V prvom rade treba zabezpečiť, aby sa rozpočtové škrty netýkali oblastí, ktoré generujú ekonomický rast. Pre zabezpečenie ekonomického rastu treba zabezpečiť podporu výroby a do tretice sa treba zamerať na vytváranie nových pracovných miest.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA