Slovenskú delegáciu povedie na európskom summite Iveta Radičová

Bratislava 18. októbra (TASR) – Slovenskú delegáciu na summite Európskej únii a na zasadnutí členských štátov eurozóny povedie premiérka Iveta Radičová. Rozhodla o tom dnes vláda. Tie sa uskutočnia v nedeľu 23. októbra v Bruseli.

Diskutovať sa bude o balíku opatrení na riešenie dlhovej krízy v eurozóne. Jeho súčasťou by mala byť aj únosná koncepcia oddlženia Grécka s výraznejším podielom súkromných bánk a poisťovní.

Súčasťou balíka opatrení budú zrejme aj rozhodnutia o stabilizácii a rekapitalizácii európskych bánk, v nevyhnutnom prípade povinná. Dodatočnými opatreniami sa má tiež zvýšiť kapacita dočasného eurovalu. Napokon by mali byť prerokované aj opatrenia na zlepšenie riadenia eurozóny.

V neposlednom rade sa očakáva diskusia k situácii v Grécku a k výsledkom monitorovacej misie Trojky (Medzinárodného menového fondu, Európskej komisie a Európskej centrálnej banky) v Aténach, ktorá bola ukončená 11. októbra. Hodnotenie plnenia prvého programu pre Grécko, na ktorom sa Slovensko nezúčastňuje, bude východiskom pre rozhodnutie o vyplatení 6. tranže vo výške 8 miliárd eur.

Hlavy štátov a premiéri členských štátov EÚ by mali ďalej stanoviť finálnu pozíciu EÚ na summite skupiny G20, ktorý sa uskutoční 3. až 4. novembra. Bodom rokovania bude aj spoločná pozícia EÚ na Konferencii OSN o klimatických zmenách 28. novembra až 9. decembra v Durbane.

er vjo pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA