Voľby do EP: Le Penová sľubuje referendum o odchode Francúzska z EÚ

Paríž 22. apríla (TASR) - Predsedníčka francúzskeho ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová sa dnes zaviazala usilovať o referendum o vystúpení Francúzska z Európskej únie po budúcomesačných voľbách do Európskeho parlamentu. Na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia predvolebnej kampane FN Le Penová vyhlásila, že Francúzi sú väzňami Európskej únie. "Francúzov už ...

Paríž 22. apríla (TASR) – Predsedníčka francúzskeho ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová sa dnes zaviazala usilovať o referendum o vystúpení Francúzska z Európskej únie po budúcomesačných voľbách do Európskeho parlamentu.

Na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia predvolebnej kampane FN Le Penová vyhlásila, že Francúzi sú väzňami Európskej únie. “Francúzov už neuspokojí rozhodovanie o tom, v ktorom rohu väzenskej cely si môžu položiť svoj slamený matrac,” citovala predsedníčku euroskeptickej a antiimigračnej strany agentúra DPA.

Predvolebné prieskumy naznačili, že vo voľbách do EP sa o väčšiu francúzskych hlasov podelia FN a stredopravý Zväz za ľudové hnutie (UMP) bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Socialisti prezidenta Francoisa Hollanda vychádzajú z prieskumov s odstupom až tretí.

“Naším cieľom je byť prví,” zdôraznila dnes Le Penová, ktorá tiež chce, aby sa Francúzsko vzdalo eura a vetovalo dohodu o voľnom obchode, ktorú EÚ pripravuje s USA.

EÚ je podľa nej “hlavným vinníkom” problémov Francúzska, konkrétne nárastu cien po zavedení eura, nárastu počtu rómskych osád, prenosu práce do krajín mimo EÚ a zvýšenej regulácie priemyslu, poľnohospodárstva a obchodu.

Podľa prieskumov by FN mohla vo voľbách získať 20 kresiel v EP namiesto súčasných troch. Následne plánuje vytvoriť v EP frakciu s ďalšími nacionalistickými a euroskeptickými stranami. Na to však musí spojiť sily aspoň 25 poslancov EP z najmenej siedmich členských krajín.

Britská euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) návrh FN na spojenectvo odmietla, informovala agentúra DPA.

3 žab gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA