V.Orbán: Ak existujú argumenty na zmenu kritizovaných zákonov, potom ich zvážime

Budapešť 13. januára (TASR) – Medzi právnymi argumentmi Európskej únie (EÚ) v súvislosti so zákonom o Maďarskej národnej banke (MNB) sú také, s ktorými maďarská vláda súhlasí a nevidí problém prijať ich. Sú však aj také, ku ktorým sú postoje Maďarska vzdialené, povedal dnes v maďarskom verejnoprávnom rozhlase Kossuth rádió maďarský premiér Viktor Orbán.

Na margo ďalších dvoch zákonov predseda maďarskej vlády povedal, že EÚ nemá kompetenciu posudzovať problematiku sudcov. Zdôraznil, že je to "výhradne maďarská záležitosť". K otázke úpravy veku sudcov pre odchod do dôchodku podotkol, že práve únia má rada transparentný systém dôchodkových noriem. "V prípade pracujúcich vo verejnej sfére sme normy prispôsobili všeobecnému veku odchodu do dôchodku," dodal.

V otázke ombudsmana pre ochranu údajov sa podľa Orbána zdá, že "je to zrnko piesku v súkolesí". Na jeseň vláda zreorganizovala právomoci ombudsmana, vtedajší ochranca ľudských práv však so zmenami nesúhlasil a odstúpil. "S ním sme už potom nerátali a namiesto neho sme vymenovali nového ombudsmana, čo nám zazlievajú. Vyjasníme si to," povedal premiér.

Orbán poznamenal, že jeho vláda znižovala deficit štátneho rozpočtu inými opatreniami, než aké by si želala Európska komisia (EK). "EK chcela klasické reštrikčné opatrenia, ľudia by to však nevydržali, preto sme zaviedli princíp rozdelenia ťarchy. V januári 2013 tieto opatrenia zrušíme, dovtedy zreformujeme veľké systémy," argumentoval predseda vlády a podotkol, že 20 až 21 členských krajín únie má horšie ukazovatele deficitu než Maďarsko a že za takýchto okolností sa mu procedúra vedená voči Maďarsku za nadmerný deficit javí vtipnou.

Podľa Orbána Maďarsko v nadchádzajúcom roku bude mať najväčší problém nie s finančnou stabilitou, ale s hospodárskym rastom. Maďarsko potrebuje úver od Medzinárodného menového fondu (MMF), aby sa nemuselo zaoberať finančnou neistotou, ale aby sa dokázalo sústrediť na hospodársky rast, vysvetlil maďarský premiér.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gon gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA