Wammen: Dánske predsedníctvo EÚ chce spájať, nie rozdeľovať

Kodaň 10. januára (TASR) – Po desiatich rokoch sa Dánsko opäť ujalo predsedníctva Európskej únie, avšak tentoraz za celkom iných okolností, ako tomu bolo naposledy. Vyhlásil to v pondelok večer dánsky minister pre európske záležitosti Nicolai Wammen na stretnutí s novinármi z členských štátov EÚ.

"Pred desiatimi rokmi bolo hlavnou témou rozširovanie únie, dnes je to hlboká ekonomická kríza," povedal Wammen. Dodal, že Dánsko je už treťou predsedníckou krajinou v poradí, po Maďarsku a Poľsku, ktorá nie je členom eurozóny, ale musí sa podieľať na riešení krízy v menovej únii.

"Dánsko, ako malá európska krajina, ani nemá na výber. Sedemdesiat percent nášho vývozu smeruje do krajín eurozóny. Táto kríza je preto aj našou krízou," uviedol minister.

Wammen upozornil, že počas už siedmeho dánskeho predsedníctva EÚ od roku 1973 sa počet nezamestnaných v úniu vyšplhal na 24 miliónov, pričom sa množia predpovede o hroziacej recesii.

"Ekonomická kríza je realitou a bude pre nás hlavnou prioritou hľadať potrebné riešenia a odpovede," povedal Wammen a zdôraznil, že pri všetkej zodpovednosti, ktorú si Dánsko predsavzalo, je dôležité, aby sa EÚ nedelila na väčšie či menšie kluby, aby všetky prijímané opatrenia boli platné pre jednotnú európsku dvadsaťsedmičku.

Dánsky minister zároveň uviedol, že Kodaň potešila správa predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa o tom, že komisia bude rešpektovať plány dánskej vlády, ktorými chce dánska strana oživiť politiku EÚ.

"My sme krajina ostrovov a mostov. Sme dobrí stavitelia mostov a túto funkciu, spájania a nedelenia, chceme presadzovať aj počas nášho predsedníctva," odpovedal Wammen na otázky novinárov, akú úlohu bude v prvom polroku 2012 zohrávať Dánsko vo vzťahoch medzi 17 krajinami eurozóny a zvyšnými 10 krajinami, ktoré do menovej únie nepatria.

Minister pre európske záležitosti prítomných novinárov upozornil, že dánske predsedníctvo bude v časoch pretrvávajúcej krízy najmenej finančne nákladné v porovnaní s predsedníctvami iných krajín. Je to vďaka skutočnosti, že Dánsko má v organizačnom tíme oveľa menej ľudí, ktorí však podľa Wammena pracujú s vysokým nasadením, profesionálne a zodpovedne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA