Y. Leterme: Belgická pomoc Grécku bude maximálne 2,8 miliardy eur

Brusel 26. júla (TASR) – Plán EÚ o finančnej pomoci pre Grécko, dohodnutý na minulotýždňovom mimoriadnom summite eurozóny, bude stáť Belgicko maximálne 2,8 miliardy eur, uviedol dnes belgický premiér Yves Leterme.

Podľa slov belgického predsedu vlády, ktorého cituje spravodajská agentúra Belga, 2,8 miliardy eur znamená 0,7 % belgického hrubého národného produktu (HNP).

Ako však spresnil Leterme, nepôjde celá uvedená suma na účty v Grécku, keďže v rámci tejto sumy je aj belgický príspevok do Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ktorý bude dozerať na tretinu fondov z celkovej pomoci určenej pre finančnú stabilizáciu helénskej republiky. Belgická kvóta v eurovale predstavuje 3,7 %.

"Pomoc Grécku bude mať pre nás maximálny dopad vo výške 2,8 miliardy eur," vyhlásil dnes šéf federálnej vlády v parlamente pred členmi zmiešaného parlamentného výboru pre európske záležitosti. Leterme pred poslancami federálneho parlamentu priznal, že zvýšenie kompetencií EFSF, dohodnuté minulý týždeň na summite eurozóny, v podstate znamená nepriame vytvorenie európskych dlhopisov, s čím on osobne súhlasí.

Belgickí poslanci mali viacero otázok na tému vplyvu veľkých amerických ratingových agentúr na zhoršenie finančnej krízy v Európe a pýtali sa premiéra, či považuje ako vhodný návrh zakázať týmto agentúram v budúcnosti hodnotenie krajín, ktoré sú predmetom európskeho programu pomoci. Leterme volil opatrnú odpoveď.

"Nikdy nebudeme môcť predísť tomu, aby analytici hodnotili trhy, dôveryhodnosť inštitúcií, podnikov a krajín. Je iluzórne si myslieť, že budeme môcť zakázať takéto hodnotenia. Jediný spôsob, ako na to reagovať, je zvýšiť rôznorodosť našej ponuky v tejto oblasti, ale tu nemáme väčšinovú zhodu," odpovedal belgický premiér s odkazom na nejednotnosť názorov medzi najvyššími politickými lídrami krajín EÚ na vytvorenie vlastnej európskej ratingovej agentúry.

Finančná pomoc Grécku si podľa neho vyžaduje maximálnu a kontinuálnu pozornosť, aj preto si on ako predseda vlády tento rok nevyberá žiadnu dovolenku.

"Bolo by neprezieravé nechať túto krajinu bez možnosti prijímať rýchle opatrenia, ak to bude treba," povedal Leterme pred poslancami federálneho parlamentu.

spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA