Zaorálek: Libanon je pre nás hlavným partnerom pri páraní po nezvestných

Brusel 20. júla (TASR) - Česká republika úzko spolupracuje so spravodajskými službami ostatných krajín EÚ, ale pri pátraní po nezvestných Čechoch v Libanone je hlavným partnerom Prahy libanonská vláda. Uviedol to dnes po príchode na Radu EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek. V sobotu (18.7) bol v Libanone pri hraniciach so Sýriou objavený taxík, ktorý ...

Brusel 20. júla (TASR) – Česká republika úzko spolupracuje so spravodajskými službami ostatných krajín EÚ, ale pri pátraní po nezvestných Čechoch v Libanone je hlavným partnerom Prahy libanonská vláda. Uviedol to dnes po príchode na Radu EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek.

V sobotu (18.7) bol v Libanone pri hraniciach so Sýriou objavený taxík, ktorý viezol piatich Čechov. Taxikár, ktorý ich viezol, je podľa rozhlasovej stanice Hlas Libanonu bratom Libanonca Alího Fajáda, ktorý bol vlani v Českej republike zadržaný pre podozrenie zo spolupráce s teroristami.

Zaorálek priznal, že v členských štátoch EÚ sú spravodajské služby, ktoré českej diplomacii môžu pomôcť pri pátraní v Libanone. A ak bude treba, tak ich o to česká strana požiada, rovnako ako to bolo v prípade únosu českého kuchára na území Líbye.

“V Libanone máme ďaleko známejších a transparentnejších partnerov. Pravdepodobne je pre nás dnes Libanon hlavným partnerom na úrovni spravodajských služieb,” skonštatoval Zaorálek.

Zároveň však pripomenul, že v tejto oblasti operuje celá séria spravodajských služieb, a ak môžu pomôcť, tak ČR využije tieto kontakty.

“Nemusíme žiadať o spoluprácu, tá beží permanentne. Len ak by sa jednalo o partnera, s ktorým permanentná spolupráca nie je, museli by sme o to požiadať,” vysvetlil šéf českej diplomacie vzťahy v rámci EÚ. Dodal, že zatiaľ nenastal prípad špeciálne žiadať o pomoc niektorú z krajín, rovnako ale nenastal ani posun pri pátraní po nezvestných občanoch Českej republiky v Libanone.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA