Zs. SIMON: V kardinálnych otázkach spoločnej agropolitiky je viac-menej zhoda

Bratislava 21. októbra (TASR) – Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolt Simon (Most-Híd) sa v dňoch 20. a 21. októbra 2011 zúčastnil na rokovaní Rady poľnohospodárskych ministrov v Štrasburgu, ktorá rokovala najmä o návrhoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ na obdobie rokov 2014 až 2020.

"Na štvrtkovom (20. 10.) zasadaní išlo de facto o to, aby každá krajina prezentovala svoj názor. Dnes môžem povedať, že v tých kardinálnych otázkach, ktoré trápia aj SR a našich farmárov, sú väčšie či menšie zhody aj s ostatnými krajinami. Niektoré členské štáty si k niektorým otázkam ešte vyžiadali čas, vyjadrili predbežný nesúhlas, takže je šanca s nimi rokovať. Musíme v nich hľadať spojencov," uviedol dnes v Bratislave na tlačovej konferencii Simon.

"V pre nás veľmi citlivej otázke tzv. zazelenania sa z 27 členských krajín 19 krajín vyslovilo proti predloženému návrhu Európskej komisie (EK). K tzv. zastropovaniu sa spolu so Slovenskou republikou rovnako vyjadrila ČR, Veľká Británia a Rumunsko. Nemecko z členov blokačnej menšiny vyjadrilo nad zastropovaním obavy. V otázke 7-% úhorovania plôch vyjadrilo na rokovaní agroministrov nesúhlas až 6 členských krajín EÚ," informoval.

Pri otázke zavedenia definície pojmu tzv. aktívneho farmára sa podľa Simona "takmer každá členská krajina vyjadrila, že chce mať väčšiu flexibilitu pre svoje vlastné zadefinovanie, kto a čo chápe pod pojmom aktívny farmár". "Farmár na Slovensku a farmár na Cypre alebo v Dánsku je úplne iná kategória," spresnil.

"V otázke viazanej (podmienenej) platby na produkciu alebo plochu, pri ktorej SR žiada o navýšenie z 10 % na vyššie percento, sa takmer polovica členských krajín vyjadrila, že má taktiež záujem o vyššie percento. Je teda evidentné, že v kardinálnych otázkach si vieme nájsť spojencov," dodal.

jal pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA