Zsolt Simon: Blokačná menšina proti stropovaniu stále existuje

Brusel 7. novembra (TASR) – Z iniciatívy poľského predsedníctva Európskej únie sa dnešné stretnutie Rady ministrov poľnohospodárstva mimoriadne konalo na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. Okrem ministrov z členských štátov EÚ sa zasadania zúčastnili poslanci EP z výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, ako aj komisár EÚ zodpovedný za agrárnu politiku a rozvoj vidieka Dacian Ciološ. Slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon uviedol, že každá strana tak mala možnosť vyjadriť svoj názor na budúcnosť spoločnej poľnohospodárskej politiky.

"Som rád, že v tých otázkach, ktoré aj nás veľmi ťažia, ako je zastropovanie, tak sa okrem nás jednoznačne radikálne vyjadrili aj Česká republika, Veľká Británia a Nemecko. Snahu zaviesť stropovanie odmietajú. Znamená to, že blokačná menšina ešte stále existuje," vysvetlil pre TASR najdôležitejší výsledok dnešného stretnutia ministrov Simon. Návrh Európskej komisie zaviesť maximálny strop platieb pre farmárov vo výške 300.000 eur je tak stále otázny.

Slovenský minister upozornil, že niektorí ministri členských štátov EÚ spoločne s europoslancami majú viacero spoločných výhrad k novým návrhom komisie ohľadom chystaných reforiem.

"Snahou Európskej komisie je zabezpečiť dostatok potravín na európskom trhu, keďže požiadavka na potraviny bude stále rásť. Je preto pre nás nepochopiteľné, že zavádzame povinné zazeleňovanie na 30 percentách, čiže na 30 percentách obmedzíme výrobu. Tam, kde sme na Slovensku začali uplatňovať tieto ekologické pravidlá, tam zásadne prišlo k obmedzeniu produkcie potravín," upozornil minister na jeden z rozporov pripravovanej spoločnej politiky. Dodal, že ako kontraproduktívnu vníma aj požiadavku na úhorovanie sedem percent úrodnej pôdy, lebo ak na týchto plochách nebudeme produkovať potraviny, tak tých bude jednoducho menej.

Ministri viacerých členských štátov EÚ a poslanci EP sa zhodli aj v názore, že veľkým problémom aj naďalej zostáva vyrovnávanie platieb.

"Ak na jednotnom trhu majú platiť jednotné pravidlá, ako je možné, že dánsky farmár dostane dvakrát toľko ako lotyšský alebo slovenský? To znamená, že na jednotnom trhu v konkurencieschopnosti my nedokážeme čeliť. Preto chcem, aby sa tieto podmienky vyrovnali a nie postupne," povedal slovenský minister. Upozornil, že nové členské krajiny sú už sedem rokov v prechodnom období a ďalšie prechodné obdobia nemajú nijaké opodstatnenie.

Kriticky boli na dnešnom stretnutí ministrov vnímané aj chystané pravidlá na podporu mladých a malých farmárov, ktoré by mali platiť po roku 2014, avšak podľa údajov o žiadostiach na takúto podporu z roku 2011.

"To znamená, že v roku 2014, keď reforma pobeží, už žiaden mladý či malý farmár nemôže vzniknúť. Lebo neexistovala jeho žiadosť v roku 2011, čiže bude vylúčený z tohto programu," poukázal na ďalší z nedostatkov budúcej agrárnej politiky minister Simon a dodal, že takisto ministri ako aj europoslanci poukázali aj na skutočnosť, že mnohé z chystaných opatrení komisie nesledujú zjednodušenie administratívy, ale naopak, ešte viac ju komplikujú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA