Šefčovič a Bloomberg spoja mestá v boji proti klimatickým zmenám

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre mestá a zmenu klímy Michael R. Bloomberg podpíšu v stredu 22. júna v Bruseli dohodu o vytvorení Globálneho dohovoru primátorov pre otázky klímy a energetiku.

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre mestá a zmenu klímy Michael R. Bloomberg podpíšu v stredu 22. júna v Bruseli dohodu o vytvorení Globálneho dohovoru primátorov pre otázky klímy a energetiku.

Komisia dnes oznámila, že pôjde o združenie síl dvoch popredných iniciatív vedených primátormi miest – Európskeho konventu primátorov, ktorý predstavuje EÚ, a Kompaktu primátorov, ktorý funguje pod taktovkou OSN.

Ich spojením vznikne prvýkrát globálny zväzok miest, ktoré sú zaangažované do boja proti zmene klímy.

Oznámenie o spájaní týchto dvoch iniciatív prebehne za prítomnosti výkonnej tajomníčky Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Christiany Figueresovej a námestníka primátorky Paríža Patricka Klugmana.

Združenie síl oboch uvedených iniciatív vytvorí širokú celosvetovú koalíciu pre boj proti klimatickej zmene, a to na základe záväzkov viac ako 7100 miest zo šiestich kontinentov a zo 119 krajín zastupujúcich vyše 600 miliónov obyvateľov sveta.

Globálny dohovor primátorov pre otázky klímy a energetiku prichádza šesť mesiacov od konania klimatického summitu OSN v Paríži, kde mestá mali rozhodujúce hlasy pri vytváraní a obhajovaní silnej celosvetovej klimatickej dohody.

EK pripomenula, že mestá sú významnými činiteľmi pri implementácii Parížskej dohody. Predstavujú veľké príležitosti pre znižovanie uhlíkových emisií a zvýšenie odolnosti voči klimatickým výkyvom.

Mesta sú schopné inovovať rýchlejšie a sú menej obmedzené politikou ako národné štáty v ich úsilí o posun smerom k čistej energii a nízkouhlíkovej infraštruktúre. Mestá sa tejto úlohy podľa stanoviska EK zhostia ešte lepšie, ak dokážu spolupracovať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA