Brusel vyzval albánsku vládu, aby schválila justičnú reformu

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v nedeľu 5. júna vyzvala Albánsko, aby prijalo justičnú reformu považovanú za kľúčový krok v prístupovom procese krajiny do únie.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v nedeľu 5. júna vyzvala Albánsko, aby prijalo justičnú reformu považovanú za kľúčový krok v prístupovom procese krajiny do únie. Informuje o tom agentúra AP.

Hlavná opozičná Demokratická strana Albánska (PD) sa však bráni schváleniu konečného konceptu danej reformy, čo sa má uskutočniť do konca mesiaca. Jej prijatie má presvedčiť Brusel, aby povolil Tirane začať rokovania o členstve.

Reforma súdnictva je totiž nevyhnutná v súvislosti s bojom proti korupcii na všetkých úrovniach v krajine, a to najmä v oblasti súdnictva. Závisia od nej ďalšie eurointegračné kroky Albánska, zdôraznila vo vyhlásení Mogheriniová.

Na dokončenie reformy vyzval pred niekoľkými dňami Albánsko aj komisár pre rozhovory o rozširovaní EÚ Johannes Hahn. Albánsky parlament musí reformy chváliť najmenej dvojtretinovým pomerom, keďže čiastočne ide o ústavné zmeny.

Po tom, ako Albánsko získalo pred dvoma rokmi od Bruselu štatút kandidátskej krajiny, Tirana očakáva začiatok rozhovorov ohľadom plného členstva v EÚ už v tomto roku pod podmienkou prijatia a implementácie danej reformy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA