Aktivisti: Uhoľné elektrárne v roku 2013 zapríčili smrť 23-tisíc Európanov

Ak by napríklad Nemecko zavrelo svoje uhoľné elektrárne, každý rok by bolo možné predísť 1860 predčasným úmrtiam v Nemecku a ďalším 2500 stratám na životoch v zahraničí.

Viac ako 22 900 Európanov zomrelo v roku 2013 v dôsledku znečistenia ovzdušia zapríčineného uhoľnými elektrárňami na území EÚ.

Uviedla to dnes tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na správu organizácií Aliancia pre zdravie a životné prostredie (HEAL), Európska akčná sieť pre klímu (CAN), Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a britskej environmentálnej skupiny Sandbag.

Environmentálne organizácie varovali, že uvedený počet úmrtí je veľmi vysoký a je skoro porovnateľný s počtom obetí, ktoré si v tom istom roku vyžiadali nehody na európskych cestách (26 000).

Zverejnená správa analyzuje zdravotné dopady znečistenia ovzdušia zapríčineného uhoľnými elektrárňami, ktoré poskytli potrebné dáta k dispozícii; z 280 uhoľných elektrární tak urobilo 257.

Uhoľné elektrárne vyrobia celkom štvrtinu elektrickej energie v EÚ. Spôsobujú však aj straty na životoch a vysoké náklady na zdravotnú starostlivosť.

V roku 2013 sa náklady na zdravotnú starostlivosť, zapríčinenú chorobami súvisiacimi so znečistením ovzdušia v okolí uhoľných elektrární, vyšplhali na 63,2 miliárd eur. Každá z funkčných uhoľných elektrárni poškodzuje nielen obyvateľov v jej okolí, ale aj v susedných krajinách.

Správa uvádza, že každá redukcia škodlivých emisií má okamžitý pozitívny účinok. Ak by napríklad Nemecko zavrelo svoje uhoľné elektrárne, každý rok by bolo možné predísť 1 860 predčasným úmrtiam v Nemecku a ďalším 2 500 stratám na životoch v zahraničí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA