Asselborn: V súčasnosti je dôležité stáť bok po boku a nedávať najavo nezhody

Brusel 10. marca (TASR) - Napätie vo vzťahoch medzi predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vyvolalo znepokojenie medzi ich partnermi z Európskej únie.

Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn sa dnes v Bruseli vyjadril, že v súčasnej situácii je dôležité stáť bok po boku a aspoň navonok nedávať najavo nezhody vo vedení únie. Spoločne by sa malo pracovať na tom, aby sa “pán Tusk a pani Merkelová cítili ešte vždy dobre v spoločenstve, ktorému sa hovorí Európska únia”, citovala tlačová agentúra DPA slová tohto luxemburského činiteľa.

Tusk a Merkelová sa naposledy sporili o kurze únie v otázke utečeneckej krízy. V návrhu záverečného dokumentu nedávneho summitu EÚ-Turecko sa z Tuskovej iniciatívy proti Merkelovej vôli objavila veta, označujúca balkánsku trasu migrantov za “uzavretú”. Táto formulácia síce v schválenej podobe dokumentu nefiguruje, ale nahradila ju podobná veta: U neregulárnych migračných prúdov pozdĺž trasy vedúcej cez západný Balkán sa teraz dosiahol koniec.

Ani Donald Tusk, ani Angela Merkelová zatiaľ na Asselbornove slová nereagovali.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA