Cameron: Druhé referendum o brexite nebude

Británia neusporiada druhé referendum o členstve v Európskej únii, ak bude výsledok všeľudového hlasovania, ktoré sa uskutoční 23. júna, príliš tesný. Podľa agentúry Reuters to v utorok uviedol britský premiér David Cameron.

Menej ako šesť týždňov pred plánovaným referendom o zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ, ukazujú prieskumy verejnej mienky rozporuplné výsledky ohľadom preferencií britských voličov.

Podľa niektorých prieskumov bude výsledok referenda “na hrane”, čiže s nepatrným rozdielom hlasov medzi táborom za zotrvanie v únii a táborom žiadajúcim prerušenie vzťahov s Bruselom.

Europoslanec a šéf protieurópsky zameranej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage v rozhovore pre utorňajšie vydanie denníka Daily Mirror povedal, že ak bude výsledok referenda priaznivý v zmysle zotrvania v EÚ, ale len s veľmi tesným rozdielom, bude to znamenať “nedokončenú záležitosť”.

“Ak kampaň za zotrvanie v EÚ vyhrá o dve tretiny voči jednej tretine, táto debata sa skončí,” odkázal Farage.

Takéto úvahy podľa britského premiéra naznačujú, že stúpenci odchodu Británie z EÚ smerujú k neúspechu.

“Myslím si, že keď ľudia začínajú hovoriť o druhom referende ešte predtým než sa uskutočnilo to prvé, jasne to svedčí o tom, že strácajú argumenty,” reagoval na Farageove slová Cameron.

Britský premiér vzápätí spresnil, že takéto referendum sa koná “raz za generáciu” a je jedinečnou “životnou príležitosťou”. Podľa jeho slov euroskeptici musia pochopiť, že nemožno usporadúvať referendá “do nekonečna”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA