Chcete po brexite prístup na trh? Zaplaťte do rozpočtu Únie, odkázal Britom eurokomisár

Británia bude musieť prispievať do rozpočtu Európskej únie (EÚ), ak si bude chcieť udržať prístup na jednotný európsky trh aj po svojom odchode z bloku. Nebude si môcť vyberať len hrozienka z koláča. Vyhlásil to vo štvrtok 30. júna podpredseda Európskej komisie (EK) pre euro Valdis Dombrovskis, ktorého cituje agentúra Reuters.

Británia bude musieť prispievať do rozpočtu Európskej únie (EÚ), ak si bude chcieť udržať prístup na jednotný európsky trh aj po svojom odchode z bloku. Nebude si môcť vyberať len hrozienka z koláča. Vyhlásil to vo štvrtok 30. júna podpredseda Európskej komisie (EK) pre euro Valdis Dombrovskis, ktorého cituje agentúra Reuters.

Dombrovskis tiež uviedol, že eurozóna zvládne rozchod Britániou. Voliči v Spojenom kráľovstve totiž minulý týždeň v referende hlasovali za jeho vystúpenie z EÚ.

Pripomenul však, že prístup na európsky trh je spojený s určitými podmienkami a odkázal Londýnu, že si nemôže vyberať len hrozienka z koláča. V rovnakom duchu sa v predchádzajúcich dňoch vyjadrili na adresu Británie aj francúzsky prezident Francois Hollande, nemecká kancelárka Angela Merkelová a ďalší európski lídri.

Niektorí britskí politici totiž v kampani pred referendom presviedčali ľudí, že Británia môže mať aj po brexite prístup na celý európsky trh a pritom bude môcť obmedziť migráciu z EÚ.

Dombrovskis ale Londýnu pripomenul, že prístup na trh je spojený s rešpektovaním štyroch základných slobôd, vrátane voľného pohybu pracovnej sily. A aj štáty, ktoré nie sú členom EÚ a majú prístup na európsky trh odvádzajú finančné príspevky do rozpočtu únie a zároveň rešpektujú a zavádzajú právny rámec európskeho bloku.

Dodal, že komisia spolupracuje s Európskou centrálnou bankou (ECB) a ďalšími finančnými úradmi na reakcii na akékoľvek výkyvy na trhoch, ktoré by v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch mohol vyvolať brexit.

Dombrovskis sa napriek otrasom na trhoch minulý týždeň domnieva, že dlhodobý efekt brexitu sa ukáže až neskôr. Zatiaľ je podľa neho priskoro predpovedať, aký bude mať vplyv na ekonomiku eurozóny.

Podpredseda EK v polovici júla prevezme aj agendu britského eurokomisára pre finančné trhy Jonathana Hilla, ktorý minulý týždeň po referende rezignoval na svoj post.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA