ČRo: Európska komisia navrhne zavedenie ďalších povinných kvót

Brusel/Praha 3. mája (TASR) - Európska komisia (EK) na svojom stredajšom pravidelnom zasadaní navrhne zavedenie ďalších povinných kvót na prijímanie utečencov.

Informoval o tom v noci nadnes na svojej stránke Český rozhlas (ČRo), ktorý mal možnosť sa s textom návrhu oboznámiť.

EK zavedenie kvót navrhne pre mimoriadny prípad, že by do niektorej z krajín Európskej únie prišiel veľký počet žiadateľov o azyl, ktorý by sama mohla len ťažko zvládnuť. Časť utečencov by si potom mali prerozdeliť ostatné členské štáty.

Exekutíva EÚ si tak podľa ČRo vyberie miernejší z dvoch variantov na reformu súčasného tzv. dublinského azylového systému, ktoré nedávno predstavila. Druhá možnosť spočívala v tom, že by si krajiny EÚ mali automaticky prerozdeľovať úplne všetkých žiadateľov o azyl, ktorí by prišli na ich územie.

Kvóty by podľa preferovaného návrhu mali začať platiť v momente, keby počet žiadateľov o azyl v nejakom štáte EÚ prekročil o 150 percent mieru, ktorá bude stanovená ako spravodlivý podiel každej krajiny. Ako Českému rozhlasu povedal diplomatický zdroj, je to dosť vysoké číslo a kvóty by tak mali byť využívané skutočne len v mimoriadnych situáciách.

Ministri vnútra krajín EÚ na svojej ostatnej schôdzke pritom Európsku komisiu vyzvali, aby návrh na zavedenie kvót teraz nepredkladala. Ako uviedli Hospodářské noviny s odvolaním sa na svoje zdroje, jedným z dôvodov tlaku na EK, aby návrh odložila, bola aj obava z negatívnych dopadov na blížiace sa britské referendum o ďalšom zotrvaní v EÚ.

Komisia sa však rozhodla tieto výzvy nerešpektovať. Na predloženie návrhu podľa vlastného uváženia má právo, konštatoval ČRo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA