Davutoglu: Počet migrantov smerujúcich do Európy klesol, nie však “dramaticky”

Ankara 7. marca (TASR) - Turecký premiér Ahmet Davutoglu v nedeľu uviedol, že došlo k zníženiu počtu migrantov smerujúcich do Európy, pripustil však, že tento pokles nebol "dramatický". Informovala o tom agentúra AP.

Davutoglu novinárom pred odletom na mimoriadny summit Európskej únie a Turecka o riešení migračnej krízy, ktorý sa bude konať dnes v Bruseli, povedal, že pomalé znižovanie počtu migrantov je dôsledkom stupňujúcej sa krízy v Sýrii.
EÚ prisľúbila Turecku pomoc v celkovej výške troch miliárd eur na zlepšenie podmienok, v ktorých žijú utečenci v krajine, a to v rámci dohody zameranej na obmedzenie ich prílevu do Európy. Obe strany budú na summite podľa Davutogla hovoriť aj o stanovení počtu utečencov, ktorých by mali z Turecka presídliť do európskych krajín.
Turecký líder uviedol, že projekty, ktoré budú financované z peňazí EÚ, ako sú výstavba škôl a nemocníc pre sýrskych utečencov v Turecku, sa rozbehnú už čoskoro.
Agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z nemeckej vlády informovala, že Davutoglu sa po príchode do Bruselu stretol v nedeľu večer s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Na rozhovoroch o otázkach týkajúcich sa utečeneckej krízy sa zúčastnil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorého krajina v tomto polroku predsedá Rade EÚ.
Schôdzka mala byť súčasťou príprav na dnešný summit. Predsedovia vlád k stretnutiu neposkytli vyjadrenie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA