ECB ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nule

Frankfurt nad Mohanom 21. apríla (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na historickom minime, keďže najskôr chce vyčkať, či doterajšie kroky na podporu ekonomiky eurozóny budú mať želaný efekt.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

ECB zároveň nemenila ani depozitnú sadzbu, ktorú na predchádzajúcom marcovom zasadnutí znížila na -0,4 %. Vysoká záporná depozitná sadzba slúži na zvýšenie tlaku na komerčné banky, aby zvýšili rozsah poskytovania úverov.

Rozhodnutie ECB analytici očakávali. Ako uviedli, po dvoch balíkoch opatrení na podporu ekonomiky v decembri a potom v marci nečakali, že centrálna banka eurozóny pristúpi v krátkom čase k ďalším opatreniam.

Analytici teraz čakajú na tlačovú konferenciu prezidenta ECB Maria Draghiho. Predpokladajú, že Draghi bude obhajovať kroky banky v reakcii na kritiku najmä nemeckých konzervatívnych politikov, podľa ktorých rekordne nízke úrokové sadzby spôsobujú problémy nemeckým sporiteľom aj celému finančnému sektoru. Šéf ECB sa pravdepodobne nevyhne ani viacerým otázkam novinárov, medzi nimi, či banka plánuje využiť aj prípadné nekonvenčné opatrenia, napríklad, že by obišla banky a peniaze poskytla priamo domácnostiam.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA