EP vyzval poľskú vládu, aby realizovala odporúčania Benátskej komisie

Brusel/Štrasburg 13. apríla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v rámci nelegislatívneho uznesenia vyzvali poľskú vládu, aby v plnej miere realizovala odporúčania tzv. Benátskej komisie týkajúce sa funkčnosti ústavného súdu krajiny a dodržiavania zásad právneho štátu.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 513 poslancov, 142 bolo proti a 30 sa zdržalo hlasovania, nadväzuje na plenárnu rozpravu z 19. januára za účasti poľskej premiérky Beaty Szydlovej. Europoslanci sa zaoberali rozhodnutím Európskej komisie z 13. januára iniciovať proces, v rámci ktorého bude v súvislosti s krokmi novej konzervatívnej vlády sledovať dodržiavanie princípov právneho štátu v Poľsku.

Opatrenia poľskej vlády a poľského prezidenta podľa europoslancov viedli k znefunkčneniu ústavného súdu krajiny, čo ohrozuje demokraciu, ľudské práva a zásady právneho štátu. Parlament preto vyzval poľské orgány, aby rešpektovali, zverejnili a bezodkladne v plnej miere vykonali verdikty ústavného súdu v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie.

Parlament podporil snahy exekutívy EÚ o nájdenie východiska zo súčasnej situácie prostredníctvom dialógu s poľskými orgánmi. Zároveň však Európsku komisiu vyzval, aby v prípade, ak poľská vláda nebude plniť odporúčania Benátskej komisie, spustila druhú fázu monitorovania v oblasti ohrozovania právneho štátu.

Europoslanci zdôraznili, že všetky opatrenia vo vzťahu k Poľsku musia vychádzať z právomocí EÚ a musia rešpektovať právomoci členských štátov, ako aj zásadu subsidiarity. Zároveň však pripomenuli, že dodržiavanie hodnôt a zásad zakotvených v zakladajúcich zmluvách EÚ a medzinárodných nástrojoch v oblasti ľudských práv je povinnosťou EÚ, ako aj všetkých jej členských štátov, a to pri všetkých ich aktivitách.

Za uznesenie hlasovali zo slovenských europoslancov Monika Flašíková Beňová (Smer-SD, SD), Vladimír Maňka (Smer-SD, SD), Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS), Monika Smolková (Smer-SD, SD), Ivan Štefanec (KDH, EĽS). Proti hlasovali Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) a Richard Sulík (SaS, ECR). Pál Csáky (SMK, EĽS) a Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS) sa zdržali. József Nagy (Most-Híd, EĽS), Anna Záborská (KDH, EĽS) a Jana Žitňanská (NOVA, ECR) nehlasovali.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA