EÚ predĺži ekonomické sankcie voči Rusku do konca januára 2017

Veľvyslanci členských štátov EÚ (COREPER) sa na dnešnom zasadnutí v Bruseli podľa očakávania dohodli na rozšírení série ekonomických sankcií proti Rusku. Platnosť sankcií bola predĺžená o ďalších šesť mesiacov.

Európska únia uvalila reštriktívne opatrenia s dosahom na ruskú ekonomiku po anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a kvôli moskovskej podpore proruských separatistov na východnej Ukrajine.

Dnešné rozhodnutie veľvyslancov bude politicky zoficiálnené v piatok tento týždeň, keď sa v Luxemburgu na pracovnom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti stretnú ministri zahraničných vecí.

Ide o “najťažšie” sankcie, aké doposiaľ EÚ uvalila voči Moskve. Sú zamerané okrem iného na zabrzdenie ruského dovozu do EÚ a znemožňujú prístup ruských bánk, živiacich domácu ekonomiku, na európske finančné trhy.

Platnosť tohto balíka sankcií vyprší koncom júla. Dnešná dohoda veľvyslancov, ktorú by mali v piatok odobriť šéfovia diplomacií EÚ, predĺži platnosť týchto reštriktívnych opatrení do konca januára 2017.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA