Európska komisia je znepokojená incidentmi z grécko-macedónskej hranice

Brusel 1. marca (TASR) - Európska komisia (EK) vyjadrila dnes obavy v súvislosti s incidentmi na hranici medzi Gréckom a Macedónskom, kde poriadkové sily aj za pomoci slzného plynu zabránili migrantom, aby prerazili hraničné zátarasy.

Macedónsko v pondelok zamietlo vstup do krajiny niekoľkým stovkám nelegálnych migrantov nachádzajúcich sa na gréckej strane.
Tlačová agentúra AP dnes uviedla, že až do 10.000 utečencov a migrantov sa utáborilo na severnej hranici Grécka s Macedónskom, kde čakajú na povolenie úradov pokračovať v dlhej ceste na sever do bohatších krajín Európy, kde chcú požiadať o azyl.
Európska komisia je veľmi znepokojená zábermi, ktoré sme videli včera po incidentoch na hraniciach,” uviedol dnes hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas.
Hlavný hovorca EK pred novinármi dodal, že všetky opatrenia prijímané na hraniciach musia byť “v súlade s medzinárodným a európskym právom”.
“Pre nás tieto zábery znova dokazujú, že jediným možným riešením je spoločné celoeurópske,” pripomenul Schinas. Dodal, že situácia, keď sa niektoré krajiny na Balkáne navzájom obviňujú a prijímajú jednostranné rozhodnutia, súčasnú migračnú krízu ešte zhoršuje.
Macedónsko je prvou krajinou na balkánskej migračnej trase, cez ktorú prechádzajú migranti, ktorí sa predtým vylodili na gréckych ostrovoch z tureckého pobrežia. Väčšina migrantov sa snaží dostať sa na západ a sever Európy.
Grécka vláda sa obáva, že po jednostranných rozhodnutiach Rakúska na obmedzenie počtu migrantov, a následne aj Chorvátska, Slovinska a Macedónska, sa v najbližších týždňoch na území jej krajiny ako v pasci ocitne od 50.000 do 70.000 migrantov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA