Holandsko: Poslanci odmietli návrh na rýchle zrušenie dohody EÚ-Ukrajina

Brusel/Amsterdam 20. apríla (TASR) - Holandskí poslanci poskytli v utorok vláde viac času na zváženie postupu k výsledkom nezáväzného referenda zo 6. apríla, v ktorom sa voliči vyslovili proti podpore Holandska pre asociačnú zmluvu medzi EÚ a Ukrajinou.

Informoval o tom spravodajský server DutchNews.nl.

Členovia dolnej komory parlamentu zamietli návrh Socialistickej strany (SP), ktorý mal podporu väčšiny opozičných poslancov, aby kabinet “čo najrýchlejšie” odvolal svoj súhlas s asociačnou dohodou medzi EÚ a Ukrajinou.

Celkovo 75 zo 150 poslancov, predovšetkým zo strán vládnej koalície, odmietlo návrh socialistov, ktorý získal podporu 71 členov dolnej komory.

Socialisti, ktorí bojovali proti dohode o užších vzťahoch medzi Bruselom a Kyjevom aj počas predreferendovej kampane, žiadali vládu premiéra Marka Rutteho, aby “čo najskôr” predložila návrh zákona na zrušenie už schváleného dokumentu.

Holandská vláda už podpísala, ale zatiaľ neratifikovala dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá je zameraná na posilnenie politického dialógu a tiež hospodárskej a obchodnej výmeny medzi oboma stranami.

Premiér Rutte minulý týždeň počas vystúpenia v parlamente požiadal poslancov o čas na to, aby mohol rokovať so svojimi partnermi z EÚ aj s Kyjevom. Jeho vláda poskytla záruky, že v súvislosti s výsledkom referenda navrhne riešenie do začiatku leta.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA