Javorčík: Predsedníctvo SR uvedie do života pohraničnú a pobrežnú stráž EÚ

Rada EÚ dnes na podnet Európskej komisie (EK) schválila návrh na vytvorenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá vytvorí predpoklady pre spoločné riadenie vonkajších schengenských hraníc.

Vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík pre TASR potvrdil, že aj z hľadiska Slovenskej republiky ide o dôležitý krok pre posilnenie vonkajších hraníc EÚ.

Dohoda vznikla na základe trialógu medzi Európskou komisiou, Radou a Európskym parlamentom. Členské štáty EÚ si naďalej ponechávajú svoje kompetencie a suverenitu nad ochranou štátnych hraníc a budú pokračovať aj v riadení svojich vonkajších hraníc.

Európska pohraničná a pobrežná stráž však bude poskytovať podporu všetkým členským štátom, ktoré to potrebujú. Bude tiež môcť rozpoznať slabé miesta a zasiahnuť, aby sa prípadné nedostatky vyriešili v predstihu, a nie vtedy, keď už je príliš neskoro.

Predseda EK Jean-Claude Juncker upozornil, že dohoda o vytvorení Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže ukazuje, že Európa je schopná jednať rýchlo a rezolútne v riešení spoločných výziev.

“Komisia spoločne s našimi partnermi v Európskom parlamente a Rade EÚ konštruktívne pracovali, odkedy sme položili vlani v decembri tento návrh na stôl, a ja by som sa rád poďakoval predovšetkým holandskému predsedníctvu, môjmu prvému podpredsedovi Fransovi Timmermansovi a komisárovi pre migráciu Dimitrisovi Avramopoulosovi za ich neúnavnú prácu na tomto dôležitom projekte,” uviedol Juncker. Podľa jeho slov táto dohoda dá svetu jasný signál, že EÚ od dnešného dňa vníma ochranu svojich hraníc ako spoločnú solidárnu misiu.

Slovenský veľvyslanec pri EÚ ocenil, že euroinštitúcie sa dohodli v tejto agende. Pripomenul, že naša krajina od začiatku podporovala holandské predsedníctvo v EÚ, aby do konca júna bola táto dohoda naozaj dosiahnutá.

“Tento politický záväzok je splnený, ktorý dali aj politickí lídri na summite EÚ. Pre slovenské predsedníctvo bude veľmi dôležité, aby sme túto dohodu, ktorá bude formálne potvrdená aj na papieri, uviedli do života,” zhodnotil situáciu Javorčík.

Podľa slovenského diplomata to znamená dohľad na tým, že sa posilní agentúra Frontex a jej vybavenie a ľudské zdroje. Rovnako bude treba uviesť do života nové mechanizmy na monitorovanie zraniteľnosti európskych hraníc, a ak k tomu dôjde, zaistiť prijatie spoločných opatrení, aby spoločné hranice EÚ naozaj zabezpečili fungovanie Schengenu vnútri EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA