Juncker: Farage a Johnson sú “tragickými hrdinami”

Podľa slovenského premiéra je Farageov odchod divná forma britského humoru.

Tí, ktorí viedli kampaň za brexit teraz dokazujú, že nie sú vlastenci, pretože opustili loď. Týmito slovami dnes v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu opísal situáciu v Británii predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. K jeho kritike sa pridali viacerí lídri politických skupín v EP.

Junckerove slová boli jasným odkazom na postoj bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona a lídra Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea, ktorí boli dôležitými osobnosťami v tábore za odchod Británie z EÚ a ktorí sa vzdali zodpovednosti za ďalší osud krajiny po referende o brexite. Johnson oznámil, že nebude kandidovať na lídra Konzervatívnej strany, a teda ani na funkciu predsedu vlády a Farage sa vzdal šéfovania euroskeptickej srany UKIP.

“Včerajší usmiati hrdinovia brexitu sú tragickými hrdinami dneška,” skonštatoval Juncker počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu. Podľa jeho slov v ich prípade nemožno hovoriť o vlastencoch ale skôr o “retronacionalistoch”, lebo “Vlastenci neopúšťajú loď, keď sa situácia zhorší, ale zostávajú na lodi”.

Šéf exekutívy EÚ upozornil, že je nepochopiteľné, že šampióni brexitu zrazu potrebujú niekoľko mesiacov na to, aby sa dohodli na tom, ako ďalej konať.

“Nechápem, prečo tábor brexitu potrebuje celé mesiace na to, než zistí čo treba robiť,” priznal Juncker. Podľa jeho slov sa dalo očakávať, že títo ľudia mali konkrétny plán v prípade víťazstva, ale teraz namiesto toho, aby tento plán predložili, “opúšťajú loď”.

S podobnými slovami pred europoslancami dnes vystúpil aj bývalý belgický premiér a líder frakcie liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt, podľa ktorého správanie víťazov brexitu pripomína “potkany, ktoré opúšťajú potápajúcu sa loď”. Na adresu Faragea, ktorý sa nevzdal poslaneckého kresla v EP, Verhofstadt uviedol, že po odchode z UKIP bude mať aspoň čas míňať svoj európsky plat.

Fico: Je to smiešne

Šéf britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage sa zľakol zodpovednosti. Uviedol to slovenský premiér Robert Fico.

“Na to sa nič iné nedá povedať, pretože to je smiešne. Vyvolať takýto chaos v Európe, potom povie, že dosiahol som všetko a ide preč. To je taký zvláštny britský humor, ale musíme to rešpektovať,” povedal Fico.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA