Juncker varoval Rakúsko pred zavedením kontrol v Brennerskom priesmyku

Berlín/Brusel 7. mája (TASR) - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval Rakúsko pred zavedením hraničných kontrol v Brennerskom priesmyku, ktoré Viedeň zvažuje so zámerom zabrániť zvýšeniu počtu ilegálnych prisťahovalcov.

Vo vyjadrení pre dnešné vydania viacerých nemeckých tlačovín konštatoval, že tento krok by predstavoval  “politickú katastrofu”.

“Všetko, čo by zablokovalo Brenner, by nemalo iba zásadné hospodárske, ale predovšetkým vážne politické dôsledky,” vyhlásil predseda EK poukazujúc na fakt, že ide o súčasť dôležitého dopravného koridoru medzi severnou a južnou Európou.

Jean-Claude Juncker súčasne predpovedal rýchle zmiernenie utečeneckej krízy a konštatoval, že starý kontinent je pred zásadným obratom v tejto otázke. Pripomenul podstatný pokles počtu utečencov po uzavretí dohody EÚ-Turecko, ktorá podľa jeho názoru otvorila Európanom priestor, aby konali a umožnila v strednodobom horizonte vybudovať spravodlivý a efektívny azylový systém.

Ostrej kritike podrobil Juncker aj zriadenie plotu na macedónsko-gréckej štátnej hranici. Podľa jeho názoru môžu ploty prekaziť utečencom pokračovať v ceste, avšak žiadny plot, ani múr nemôžu byť tak vysoké, aby odradili týchto ľudí v zámere dostať sa do Európy, ak sú na úteku pred vojnou a násilím v krajinách ich pôvodu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA