Lajčák: EÚ zatiaľ neuvažuje o sankciách kvôli väznenej Nadije Savčenkovej

Brusel 14. marca (TASR) - Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) vyzval dnes vládu SR, aby podobne ako iné krajiny EÚ žiadala zavedenie ďalších sankcií voči Rusku v súvislosti s prípadom nezákonne väznenej ukrajinskej pilotky Nadije Savčenkovej.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka EÚ zatiaľ dodatočné sankcie voči Moskve nechystá. Štefanec v správe pre TASR pripomenul, že napríklad Česká republika je ochotná podporiť dodatočné sankcie proti Rusku.

“Ruský režim otvorene pošliapava vlastné aj medzinárodné pravidlá a na svojom území väzní a súdi ženu, ktorá bola nezákonne unesená z ukrajinského územia,” uviedol Štefanec. Dodal, že Česká republika dnes oficiálne podporila návrh, aby EÚ rozšírila zoznam sankcií voči Rusku až dovtedy, kým nebude väznená poslankyňa ukrajinského parlamentu prepustená domov. Podľa jeho slov je povinnosťou aj slovenskej vlády, aby sa k tejto výzve pripojila.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) minulý týždeň na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu vyzvali šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú, aby bol kvôli tomuto súdnemu sporu uvalený zákaz vstupu na územie EÚ aj na ruského prezidenta Vladimira Putina. Práve jeho režim je podľa Štefanca zodpovedný za vážny zdravotný stav Savčenkovej, ktorá sa v ruskom väzení rozhodla pre protestnú hladovku.

“Putin a režim, ktorý za posledných sedemnásť rokov v Rusku vytvoril, je zodpovedný za jej život.  Ako Európania musíme ukázať, že nám záleží na právach a dôstojnosti každého človeka,” domnieva sa Štefanec.

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v tejto súvislosti poznamenal, že dnes na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli bol prípad Savčenkovej spomínaný, ale nie aj v súvislosti s dodatočnými sankciami pre ruských prokurátorov či sudcov.

Lajčák pripomenul, že EÚ zareagovala prostredníctvom oficiálneho stanoviska Mogheriniovej, ktoré vyjadruje stanovisko všetkých členských krajín únie, vrátane Slovenska. Zároveň však dodal, že EÚ nezostáva ľahostajná k osudu Savčenkovej.

“Chystajú sa niektoré aktivity po línii našich veľvyslancov v Moskve a tiež po línii členských krajín. Táto téma je na stole, ale o tom, či dôjde aj k sankciám, je predčasné hovoriť,” povedal Lajčák.

1 Comment

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA