Medzi migrantmi smerujúcimi do EÚ narastá podiel Afričanov strednej vrstvy

Ženeva 3. mája (TASR) - Medzi migrantmi prichádzajúcimi do Európy tvoria malú, ale narastajúcu skupinu ľudia zo strednej vrstvy zo západoafrických krajín, upozornila dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

To je zlá správa pre ich domovské krajiny, pretože tieto rozvíjajúce sa ekonomiky si nemôžu dovoliť prísť o kvalifikovaných pracovníkov, povedal hovorca IOM Joel Millman.

“Žiadna krajina nechce, aby ju opúšťali ľudia s majetkom, ktorí navyše obohacujú zločinecké gangy,” povedal agentúre DPA. Hovoril o pašeráckych sieťach, ktoré týmto ľuďom za peniaze pomáhajú dostať sa do Európy.

Hovorca uviedol, že narastá počet migrantov zo strednej vrstvy, ako sú farmári a majitelia obchodov, ktorí prichádzajú zo Senegalu, Ghany, Toga či Pobrežia Slonoviny. “V týchto krajinách nie je občianska vojna, sucho ani prírodné katastrofy,” zdôraznil.

Napriek tomu čoraz viac ľudí z nich riskuje a platí pašerákom, aby sa dostali do Európy a nemuseli niekoľko rokov čakať na víza, dodal.

Millman nevedel povedať, či tento trend bude pokračovať.

Podľa IOM tvorili ľudia z Nigérie, Gambie, Senegalu, Guiney a Pobrežia Slonoviny najväčšie skupiny medzi migrantmi, ktorí dorazili v apríli do Talianska.

Niger žiada miliardu

Niger, hlavná tranzitná krajina pre afrických utečencov usilujúcich sa dostať do Európy, potrebuje miliardu eur na boj proti nezákonnej migrácii. Jej predstavitelia preto požiadali Európsku úniu, Francúzsko a Nemecko o finančnú pomoc. Povedal to dnes nigerský minister zahraničných vecí Ibrahim Yacoubou.

“Niger potrebuje miliardu eur na boj proti utajovanej migrácii… požiadali sme o pomoc Európskej únie, Francúzska a Nemecka,” povedal citovaný politik na tlačovej besede v Niamey, píše agentúra Reuters. “Chceme ochrániť oficiálnu migráciu pred čiernou migráciou,” dodal.

Zastaviť ilegálnu migráciu je už cieľom nedávno uzatvorenej dohody Európskej únie s Tureckom. Dokument z 18. marca stanovuje, že všetci nelegálni migranti prichádzajúci na grécke ostrovy z Turecka budú vrátení späť, pokiaľ v Grécku nepožiadajú o azyl a ich žiadosť nebude posúdená kladne. Za každého vráteného Sýrčana má EÚ prijať jedného sýrskeho utečenca priamo z Turecka. Ankara v rámci tejto dohody získa od Bruselu niekoľko miliárd eur ako pomoc pre utečencov zo Sýrie, ktorých žije v Turecku vyše 2,7 milióna.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA