Minister Brecely: Dekarbonizácia dopravy nie je len o elektromobiloch

Poďme hľadať motivačné faktory, aby sa elektrické autá dostali na cesty, a potom budeme riešiť aj infraštruktúru, povedal v Bruseli Roman Brecely.

Dekarbonizácia dopravy neznamená len elektromobilitu. Aj týmto názorom sa v stredu (25. mája) poobede predstavil v Bruseli minister dopravy SR Roman Brecely, počas vystúpenia na konferencii krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zameranej na dekarbonizáciu dopravy v EÚ a s tým spojené výzvy a možnosti pre európsky priemysel. Podujatie sa konalo na Stálom zastúpení SR pri EÚ.

“Nie je to len o elektromobiloch, dekarbonizácia to je celý koncept, je to aj o tom, ako vybudovať infraštruktúru,” uviedol minister po skončení konferencie.

Čítajte aj: Javorčík: Slovensko a región V4 musia byť pripravené na dekarbonziáciu dopravy

Pripomenul, že jeho rezort stojí pred vážnymi dopravnými výzvami  ako je snaha dokončiť diaľnicu D1 z Bratislavy do Košíc, alebo odľahčiť dopravu v hlavnom meste SR, čomu má napomôcť aj jeho súhlas  s obchvatom Bratislavy v snahe odbremeniť mesto od neustálych zápch,  dopravných kolón a vysokých emisií CO2.

“Máme obrovskú úlohu dostať ľudí von z áut, dostať ich na verejnú dopravu, do vlakov a prostriedkov mestskej hromadnej dopravy, aby nejazdili iba autami. Chceme podporovať aj to, aby sme ich dostali na bicykle, musíme však vytvoriť podmienky pre infraštruktúru, cyklistické cesty,” opísal Brecely výzvy, ktoré vníma aj z hľadiska Európou požadovanej dekarbonizácie dopravy.

Zároveň priznal, že v neposlednom rade sa tento koncept týka aj elektromobility, kde podľa jeho slov Slovensko je zatiaľ “úplne v plienkach”.

Čítajte aj: Rezort životného prostredia zvažuje nižšie dane pre elektromobily

“My máme dnes 300 vozidiel na Slovensku. To je málo. A musíme skončiť tie nekonečné diskusie, či najskôr vozidlá a potom nabíjacie stanice, alebo začať s nejakou infraštruktúrou nabíjacích staníc a potom prídu vozidlá. Poďme hľadať nejaké motivačné faktory, aby sa tie autá dostali na cesty, a potom budeme riešiť aj infraštruktúru,” opísal situáciu Brecely.

Minister zároveň dodal, že nie je zástancom toho, že by sa všetky tieto výzvy riešili len z verejných prostriedkov, treba využiť aj európske finančné zdroje všade tam, kde ich bude možné použiť, avšak dôležité je, že treba podporiť, aby sa tento druh dopravy rozbehol aj na Slovensku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA