Poľský šéf diplomacie dúfa v urovnanie sporu s EK

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski dúfa, že Európska komisia (EK) nakoniec zastaví svoje konanie na ochranu právneho štátu v Poľsku, ktoré začala v januári ohľadne spornej justičnej reformy.

Podľa agentúry DPA sa tak vyjadril dnes pre spravodajský televízny kanál TVN24.

“Je tu rad kompromisných návrhov, začali sme viesť dialóg a nie je žiadny dôvod siahať po akýchkoľvek postihoch voči Poľsku,” povedal Waszczykowski. “Európska komisia vie, ako ďaleko dokáže Poľsko zájsť v záujme kompromisu,” dodal.

Minister zahraničných vecí ubezpečil, že jeho krajina nechce viesť “vojnu” s EK. DPA dáva tieto slová do súvislosti s vyjadreniami predsedu poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského v rozhovore, ktorý zverejnil dnes magazín Do Rzeczy, blízky národno-konzervatívnej vláde.

Kaczyňski v ňom obviňuje Brusel zo “spochybňovania zvrchovanosti” Poľska a nevylučuje podanie žaloby na Súdnom dvore EÚ. “Európske centrá (moci) nerešpektujú túto zvrchovanosť. To znamená, že nerešpektujú Poľsko,” tvrdí šéf PiS v súvislosti so sporom, ktorého predmetom je podľa kritikov ochromenie práce poľského ústavného súdu po vlaňajšom nástupe novej vlády.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA