Premiérsky kandidát Gove: Rozhovory o odchode Británie z EÚ tento rok nebudú

Britský minister spravodlivosti Michael Gove dnes vyhlásil, že on by mal byť nasledujúcom britským lídrom, pretože je vášnivo oddaný odchodu krajiny z Európskej únie.

Povedal však, že ak sa stane premiérom, rozhovory o vystúpení Británie z EÚ tento rok nespustí. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Govove výroky pravdepodobne znepokoja a rozhnevajú lídrov EÚ, ktorí vytvárajú silný tlak na Britániu, aby začala rozhovory o odchode z 28-člennej únie skoro.

Gove, jeden z vodcov víťaznej kampane za odchod z únie, patrí k piatim konzervatívcom, ktorí sa uchádzajú o miesto predsedu strany po Davidovi Cameronovi. Ten oznámil, že odstúpi po tom, ako v referende o ďalšom členstve Spojeného kráľovstva v EÚ z 23. júna väčšina Britov hlasovala za vystúpenie z únie. Cameron ako aktívny zástanca zotrvania v bloku teda prehral.

Minister spravodlivosti Gove pri dnešnom vysvetľovaní, prečo sa usiluje o post lídra konzervatívcov, vyhlásil, že on by mal byť nasledujúcim premiérom, pretože Britániu musí viesť niekto, kto to myslí s odchodom z EÚ úprimne.

Gove uviedol, že britské vystúpenie z EÚ – tzv. brexit – presadzuje už 20 rokov. Jeho súperka o funkciu lídra Konzervatívnej strany, ministerka vnútra Theresa Mayová, podporovala v minulotýždňovom referende kampaň “Remain”, teda za zotrvanie v únii.

“Najlepšou osobou, ktorá by mala riadiť odchod Británie z Európskej únie, je niekto, kto obhajoval odchod Británie z Európskej únie. Táto krajina hlasovala za zmenu a ja ju uskutočním,” vyhlásil Gove.

O funkciu lídra konzervatívcov sa uchádzajú aj minister práce a dôchodkového zabezpečenia Stephen Crabb, ministerka pre energetiku Andrea Leadsomová a bývalý minister obrany Liam Fox.

Výsledok voľby vedenia konzervatívcov oznámia 9. septembra a nový líder bude práve tou osobou, ktorá aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy – teda oficiálny mechanizmus, ktorým sa začína dvojročné obdobie rozhovorov o odchode krajiny z EÚ.

Gove však povedal: “Neočakávam, že článok 50 bude aktivovaný tento kalendárny rok.” Dodal, že ho “aktivuje až po rozsiahlych predbežných rozhovoroch” s EÚ o novom usporiadaní vzájomných vzťahov – aj keď predstavitelia únie zdôrazňujú, že žiadne takéto rokovania sa nemôžu konať, kým nebude uplatnený článok 50.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA