Rakúsky kancelár rezignoval, stiahne sa z domácej politiky. Láka ho EÚ

Wernera Faymanna, ktorý dnes rezignoval z funkcií rakúskeho spolkového kancelára i predsedu Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), láka pôsobenie na európskej politickej scéne, z tej rakúskej sa chce úplne stiahnuť.

Vyplýva to z rozhovoru, ktorý poskytol pre internetové vydanie denníka Österreich.

Faymann chce podľa vlastných slov zvážiť nešpecifikované pôsobenie v rámci Európskej únie.

“Teraz sa dva-tri mesiace zotavím zo stresu a nebudem robiť nič. Porozmýšľam a zvážim nové ciele,” konštatoval exkancelár a dodal, že ponúk z EÚ dostal v minulosti dosť, takže sa uvidí, či bude niečo pre neho výzvou. “Chuť byť politicky aktívny na európskej scéne by som mal,” pripustil 55-ročný Faymann.

Na margo vývoja v Rakúsku vyslovil odstupujúci kancelár želanie, aby sa jeho strana opäť vrátila k jednote, keďže má množstvo skvelých členov. Uznanlivo sa vyslovil aj o vládnom tíme, osobitne o Josefovi Ostermayerovi, ministrovi v úrade spolkového kancelára, ktorý mu vraj prisľúbil, že zostane vo funkcii.

Súčasne ubezpečil, že on osobne sa z Viedne vytratí –  aspoň v politickom zmysle slova.

Werner Faymann bol rakúskym kancelárom 2715 dní, čo je v dejinách Druhej republiky štvrté najdlhšie pôsobenie na čele vlády, a zároveň je druhým bez prestávky najdlhšie pôsobiacim vrcholným predstaviteľom členskej krajiny EÚ po nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. Svoju demisiu medzičasom aj oficiálne predložil prezidentovi Heinzovi Fischerovi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA