Schulz chce, aby Británia požiadala o vystúpenie z EÚ v utorok

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz je za to, aby britská vláda už nadchádzajúci utorok oficiálne požiadala o vystúpenie z EÚ.

V rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého nedeľníka Bild am Sonntag Schulz uviedol, že “summit (EÚ) v utorok je správna chvíľa, aby to (Briti) urobili”. Summit EÚ sa bude konať 28. a 29. júna. Druhý deň summitu sa uskutoční bez účasti britských zástupcov.

Schulz upozornil, že otáľanie s týmto krokom a taktizovanie britskej Konzervatívnej strany “škodí všetkým”. “Dlho neriešený problém vedie len k väčšej neistote, ohrozeniu pracovných miest. Preto očakávame, že britská vláda splní sľub. Summit v utorok je na to správny čas,” povedal Schulz v rozhovore pre Bild am Sonntag.

V snahe zabrániť dlhému obdobiu neistoty pre zostávajúcich 27 členských krajín EÚ jej vrcholní predstavitelia opakovane vyvíjajú tlak na Britániu, aby z EÚ vystúpila čo najrýchlejšie.

Tábor prívržencov brexitu však deklaroval, že s uplatnením článku 50 Zmluvy o EÚ sa nechce ponáhľať. V tomto duchu sa v piatok vyjadril aj britský premiér David Cameron, keď povedal, že článok 50 by mal byť aktivovaný až jeho nástupcom vo funkcii predsedu vlády. Cameron mieni podať demisiu začiatkom októbra.

Európskym predstaviteľom sa však tento scenár nepáči: dali to najavo aj v sobotu, keď šestica ministrov zahraničných vecí zakladajúcich krajín európskeho spoločenstva po svojej schôdzke v Berlíne deklarovala, že rokovania o odchode Británie z EÚ sa musia začať čo najskôr. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však vyjadrila názor, že menší časový sklz nebude predstavovať veľký problém.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA