Slovensko sa v Bruseli predstaví aeromobilom a ekokapsulou

Nasledujúce zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli sa bude konať už pod symbolmi slovenského predsedníctva v EÚ, uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po skončení pondelňajších rokovaní ministrov zahraničných vecí. Spresnil, že budova Rady Európskej únie bude na polroka v znamení štyroch prírodných živlov, ktoré predstavia Slovensko ako dynamickú a inovatívnu krajinu.

V júni sa všetky ministerské rady konajú v Luxemburgu, čo znamená, že keď sa ministri jednotlivých rezortov opätovne stretnú v Bruseli, v budove Rady už budú nielen logá slovenského predsedníctva, ale aj umeleckovizuálne komponenty, ktoré zamestnancom a návštevníkom Rady pripomenú niektoré osobitosti Slovenska.

Čítajte aj: Slovenské predsedníctvo dostalo logo

“Pripravujeme sa na to veľmi starostlivo,” povedal Lajčák o umeleckom spestrení v budove euroinštitúcie, kde sa konajú summity EÚ za účasti tisícok novinárov, pravidelné ministerské rokovania a pracovné zasadnutia veľvyslancov pri EÚ.

Lajčák dodal, že slovenská strana sa na účel propagácie našej krajiny v tejto budove rozhodla pre štyri základné prírodné živly – zem, vodu, oheň a vzduch.

“Vybrali sme projekt, ktorý predstaví Slovensko ako modernú, dynamickú a inovatívnu krajinu, krajinu dobrých myšlienok a nápadov,” vysvetlil Lajčák.

Čítajte aj: Ivan Korčok: Predsedníctvo EÚ je vysoko politická záležitosť

Podľa jeho slov vychádza koncept netradičnej výstavy zo starej múdrosti o štyroch základných zložkách sveta. V rámci prezentácie element zeme zastúpi model ekokapsuly, čiže nízkoenergetické mobilné obydlie. Prvok vody budú symbolizovať kajaky a kanoe vyrábané na Slovensku, oheň bude zastúpený odkazom na plazmový spôsob vŕtania, vyvinutý slovenskou firmou, a element vzduchu všetkým návštevníkom Rady pripomenie prvé skutočne lietajúce auto, Aeromobil, ktoré bude v budove hale vystavené počas celého júla.

“Veríme, že všetci návštevníci si všimnú, že nielenže je slovenské predsedníctvo, ale aj to, že zo Slovenska dokážu prichádzať skvelé nápady,” vyjadril nádej Lajčák.

Výstava slovenského predsedníctva v Rade EÚ v symbolike štyroch prírodných živloch by mala byť oficiálne otvorená 7. júla.

Čítajte aj: Holanďania radia ako na inovatívne predsedníctvo

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA